Ալբանիայում տեղի ունեցած երկրաշարժն առնվազն վեց մարդու կյանք Է խլել
Առնվազն վեց մարդ Է զոհվել Ալբանիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով: Տուժածների թիվը գերազանցել Է 300-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է երկրի կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության տնօրեն Էնդրի Ֆուգան:
ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայությունը նոյեմբերի 26-ի առավոտյան հայտնել Է Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայից ոչ հեռու տեղի ունեցած 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժի մասին: Սեյսմոլոգների տվյալներով՝ դրան հաջորդել են 5 մագնիտուդից բարձր հետցնցումներ: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր 4 զոհվածի եւ 150 տուժածի մասին:
«Նախնական տվյալները վկայում են վեց զոհվածի մասին»,-ասել Է Ֆուգան: «Ավելի քան 300 մարդ բուժօգնություն Է ստացել Տիրանայի եւ Դուրեսի հիվանդանոցներում»,-հավելել Է նա, նշելով, որ կան անհայտ կորածներ:
«Բոլոր դպրոցներն այսօր փակ կլինեն: Գործի են դրված բոլոր փրկարար խմբերը»,-հայտարարել Է նա:
Տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ ստորգետնյա ցնցումներն ամենից ավելի ուժեղ են զգացվել Տիրանայում, ինչպես նաեւ Դուրես քաղաքում, որն ամենից մոտիկ Է երկրաշարժի Էպիկենտրոնին: Փլվել Է մի քանի շենք, փլատակներում կարող են մարդիկ լինել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число погибших при землетрясении в Албании увеличилось до шести
Число погибших в результате землетрясения в Албании возросло до 6, число пострадавших превысило 300 человек, заявил директор управления правительства по связям с общественностью Эндри Фуга (Endri Fuga)
СТЕПАНАКЕРТ, 26 ноября, АРЦАХПРЕСС: Геологическая служба США (USGS) во вторник утром сообщила о землетрясении магнитудой 6,4 неподалеку от столицы Албании Тираны. По данным сейсмологов, за ним последовала череда афтершоков магнитудой выше 5. Ранее сообщалось о 4 погибших и 150 пострадавших,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Первоначальные данные говорят о шести погибших", - сообщил Фуга. "Более 300 человек получили медицинскую помощь в больницах Тираны и Дурреса", - добавил он, отметив, что есть пропавшие без вести.
"Все школы будут закрыты сегодня. Задействованы все спасательные команды", - заявил он.
По данным местных СМИ, сильнее всего подземные толчки ощущались в Тиране, а также в городе Дуррес, который расположен ближе всего к эпицентру землетрясения. Несколько зданий обрушились, под завалами могут находиться люди.