ԱՄՆ-ը անհանգստացած է Թուրքիայում ռուսական С-400 համակարգերի փորձարկումնեից․ Պոմպեո
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն՝ հավելելով, որ խնդրի լուծման համար Վաշինգտոնի եւ Անկարայի միջեւ բանակցությունները դեռեւս շարունակվում են, փոխանցում է news.am-ը:
Նրա խոսքերով, ԱՄՆ-ը հասկացրել է Թուրքիային, թե Վաշինգտոնը ուզում է, որ Անկարան հրաժարվի С-400-ների շահագործումից։ «Մենք հուսով ենք։ Մենք դեռեւս խոսում ենք թուրքերի հետ, դեռեւս փորձում ենք պարզել»,- ասել է նա։
Անկարայի եւ Վաշինգտոնի հարաբերությունները փչացել էին Թուրքիայի կողմից ռուսական ՀՕՊ С-400 համակարգերի գնման պատճառով։ Ըստ Վաշինգտոնի, այդ համակարգն անհամատեղելի է ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության հետ, եւ սպառնալիք է ներկայացնում F-35 անտեսանելի ռմբակոծիչների համար։

В США обеспокоены началом испытаний С-400 в Турции
Начало испытаний в Турции С-400 вызывает беспокойство у США, Вашингтон продолжает обсуждать с Анкарой этот вопрос, заявил госсекретарь США Майк Помпео, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС: Ранее сообщилось, что Турция начинает тестирование работы радаров приобретенных у РФ систем ПВО С-400, для этой цели в воздух будут подняты истребители F-16 и другие самолеты.
"Это вызывает обеспокоенность. Мы все еще говорим с турками, пытаемся разобраться в этом вопросе", - сказал он журналистам в ходе брифинга.