Ալբանիայում սգո օր Է հայտարարված՝ երկրաշարժի զոհերի հիշատակին
Ալբանիայի կառավարությունը նոյեմբերի 27-ը պաշտոնապես սգո օր Է հայտարարել նախօրյակին տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով զոհվածների հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սկզբնապես ենթադրվում Էր սգո օրեր հայտարարել նոյեմբերի 27-ը, 28-ը եւ 29-ը, սակայն այն բանի կապակցությամբ, որ նոյեմբերի 28-ը եւ 29-ը պետական տոներ են (Անկախության օրը եւ Ալբանիայի ազատագրման օրը) երկրում սգո օր կլինի միայն նոյեմբերի 27-ը: Ընդսմին առաջիկա օրերին կչեղարկվեն տոնական ու ժամանցային միջոցառումները: Ըստ վերջին տվյալների՝ Ալբանիայում երկրաշարժից զոհերի թիվը հասել Է 27-ի:
Երկրի պաշտպանության նախարարության տվյալների համաձայն, երկրաշարժի հետեւանքով տուժել Է ավելի քան 650 մարդ: Ինչպես նշում Է Ալբանիայի հեռագրական գործակալությունը, փլատակներից հաջողվել Է փրկել 45 մարդու: Որոնողափրկարարական գործողությունը ներկայում շարունակվում Է: Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման հայտարարել Է, որ նոյեմբերի 27-ին իշխանությունները արտակարգ դրություն կհայտարարեն Տիրանայում եւ Դուրեսում, քաղաքներ, որոնք առավել մեծ վնասն են կրել:
Ալբանիայի իշխանությունները հայտարարել են ֆինանսական միջոցների հանգանակություն սկսելու մասին, որոնք կուղղորդվեն նոյեմբերի լույս 26-ի գիշերը տեղի ունեցած՝ 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժի հետեւանքով տուժածների օգնությանը: ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ երկրաշարժի Էպիկենտրոնը գտնվում Էր մայրաքաղաք Տիրանայի մերձակա Շիջակ քաղաքից 10 կիլոմետր դեպի հյուսիս - արեւմուտք ընկած շրջանում: Օջախը 10 կիլոմետր խորության վրա Էր:
Ցնցումներն զգացվել են Տիրանայում, ինչպես նաեւ Հյուսիսային Մակեդոնիայում, Սերբիայում, Չեռնոգորիայում, Խորվաթիայում եւ Իտալիայի մի քանի հարավային նահանգներում: Ալբանիայի սեյսմոլոգները հայտնել են, որ 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո գրանցվել Է ավելի քան 520 ստորգետնյա ցնցում: Տեղի ունեցած երկրաշարժն Ալբանիայում երկրորդ ուժգին երկրաշարժն Է դարձել աշնան սկզբից ի վեր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Албании объявили день траура по жертвам землетрясения
Правительство Албании официально объявило 27 ноября общенациональным днем траура по погибшим в результате землетрясения, произошедшего накануне.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщило албанское издание Koha Jone.
Изначально предполагалось назначить дни траура на 27, 28 и 29 ноября, однако в связи с тем, что 28 и 29 ноября являются государственными праздниками (Днем независимости и Днем освобождения Албании), день траура будет проходить в стране лишь сегодня. При этом праздничные и развлекательные мероприятия в предстоящие дни будут отменены.
"При всей торжественности предстоящих праздников нельзя отвлекать внимание общественности от сложившейся критической ситуации", - отметил премьер-министр страны Эди Рама.
По последним данным, жертвами землетрясения стали 27 человек, более 650 пострадали, из-под завалов удалось спасти 45 человек. Премьер-министр Албании Эди Рама заявил, что в среду власти объявят чрезвычайное положение в Тиране и Дурресе - городах, понесших наибольший ущерб. Поисково-спасательная операция в настоящее время продолжается.
По сообщениям Геологической службы США, землетрясение магнитудой 6,4 произошло 26 ноября около 04:00 по местному времени (06:00 мск), эпицентр находился в 10 км к северо-западу от города Шиджак, расположенного недалеко от Тираны. Очаг залегал на глубине 10 км. Толчки ощущались также в Северной Македонии, Сербии, Черногории, Боснии и Герцеговине, Греции, Хорватии и некоторых южных провинциях Италии.
Албанские сейсмологи сообщили, что с момента землетрясения магнитудой 6,4 во вторник было зарегистрировано более 520 подземных толчков. Произошедшее землетрясение стало вторым сильным землетрясением в Албании с начала осени.