ԱՄՆ-ը պնդում է, որ Իրանը գաղտնի հրթիռներ Է տեղափոխում Իրաք
ԱՄՆ-ը պնդում Է, որ Իրանը գաղտնաբար փոքր հեռահարության հրթիռներ Է տեղափոխում հարեւան Իրաքի տարածք, որտեղ արդեն երկու ամիս Է, ինչ շարունակվում են ցույցերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է New York Times թերթը՝ վկայակոչելով ամերիկյան հետախուզության աղբյուրներ եւ զինվորականների:
Հրատարակության աղբյուրների համաձայն՝ Իրանն «օգտվել Է» Իրաքում «շարունակվող քաոսից», որպեսզի փոքր հեռահարության հրթիռների գաղտնի զինանոց կազմակերպի երկրում՝ «փորձելով ահաբեկել Մերձավոր Արեւելքը եւ այնտեղ հաստատել իր իշխանությունը»:
Նրանք պնդում են, որ այդ հրթիռներն սպառնալիք են ներկայացնում տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դաշնակիցների եւ գործընկերների, ներառյալ Իսրայելի եւ Սաուդյան Արաբիայի համար, ինչպես նաեւ կարող են սպառնալ տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան զորքերին:
ԱՄՆ-ի հետախուզության ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ այդ հրթիռները տեղափոխելու եւ թաքցնելու համար Իրանն օգտագործում Է Իրաքում շիաների զինված կազմավորումները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Разведка США нашла в Ираке иранские ракеты - СМИ
Иран доставил и складировал на территории Ирака определенное количество своих баллистических ракет, сообщают американские СМИ со ссылками на источники из разведслужб и Пентагона.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 декабря, АРЦАХПРЕСС Согласно Интерфаксу, The New York Times пишет, что ракеты находятся на территориях, которые контролируют иракские боевики-шииты вблизи иранской границы, и эти боевики помогают сохранить склады с ракетами в тайне.
CNN, ссылаясь на источники из тех же ведомств, сообщает, что американские разведчики и военные фиксировали перемещение из Ирана в Ирак баллистических ракет малой дальности.
Телеканал отмечает, что озабоченность США вызывает то, что ракеты теперь могут быть доставлены в районы, где они могут использоваться поддерживаемыми Ираном боевиками против американских войск.
В связи с этим источник заявил, что в прошлом месяце эти боевики активизировали атаки на позиции американских войск в Ираке с применением более крупных, чем ранее, ракет.
В то же время CNN напоминает недавнее заявление высокопоставленных американских военных чиновников о том, что они не верят в способность режима в Тегеране развязать войну против США.