Բրիտանացի պահպանողականները պահպանում են առաջատարի դիրքը խորհրդարանական ընտրություններից առաջ
Մեծ Բրիտանիայում կառավարող Պահպանողական կուսակցությունը վստահորեն պահպանում Է առաջատարի դիրքը թագավորության խորհրդարանի՝ դեկտեմբերի 12-ին կայանալիք ընտրություններից առաջ եւ կարող Է 339 մանդատ ակնկալել 650-տեղանոց Համայնքների պալատում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին վկայում են հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները, որն անցկացրել Է YouGov սոցիոլոգիական ընկերությունը Sky News հեռուստաալիքի պատվերով, որը դրա արդյունքները հրապարակել Է դեկտեմբերի 10-ի երեկոյան:
Հարցումը, որին մասնակցել Է 105,6 հազար մարդ, ցույց Է տալիս, որ թորիները կստանան ընտրողների ձայների 42,6 տոկոսը՝ 2017 թվականի ընտրությունների արդյունքներով 43,4 տոկոսի դիմաց այն դեպքում, երբ ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցությունը կհավաքի ձայների 33,8 տոկոսը 2017 թվականի 41 տոկոսի համեմատությամբ: «Լիբերալ-դեմոկրատների» օգտին, որոնք երկու տարի առաջ ստացել Էին ընտրողների 7,6 տոկոսի աջակցությունը, իրենց ձայնը պատրաստ են տալ հարցվածների 13,6 տոկոսը: Brexit կուսակցությանը, որը հիմնվել Է այս տարվա հունվարին եւ առաջին անգամ Է մասնակցում ընտրություններին, հարցումը կանխատեսում Է բրիտանացիների 3,1 տոկոսի աջակցությունը:
Մեծ Բրիտանիայում գործող մեծամասնական ընտրական համակարգի առանձնահատկությունների հաշվառմամբ, ընտրություններում ուժերի նման դասավորությունը կապահովեր պահպանողականների վստահ մեծամասնությունը խորհրդարանում՝ 21 մանդատով ավելի, քան նախորդ ընտրությունների արդյունքներով այն դեպքում, երբ լեյբորիստները (231 մանդատ), Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը (41) եւ լիբերալ-դեմոկրատները (15) նույնիսկ միագումար իրենց տրամադրության տակ կունենային միայն 287 պատգամավորական աթոռ:

Опрос: британские консерваторы сохраняют лидерство перед парламентскими выборами
Правящая Консервативная партия Великобритании сохраняет уверенное лидерство перед предстоящими в четверг выборами в парламент королевства и может рассчитывать на 339 мандатов в 650-местной Палате общин.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 декабря, АРЦАХПРЕСС: Об этом свидетельствуют результаты опроса общественного мнения, подготовленного социологической компанией YouGov по заказу телеканала Sky News, огласившего его результаты во вторник вечером.
Опрос, в котором приняли участие 105,6 тыс. человек, показывает, что тори получат 42,6% голосов избирателей против 43,4% по итогам выборов 2017 года, тогда как оппозиционная Лейбористская партия наберет 33,8% голосов по сравнению с 41% в 2017-м. За "Либеральных демократов", которые двумя годами ранее получили поддержку 7,6% избирателей, свои голоса готовы отдать 13,6% опрошенных. Партии Brexit, основанной лишь в январе этого года и участвующей в выборах впервые, опрос предсказывает поддержку 3,1% британцев,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
С учетом особенностей действующей в Великобритании мажоритарной избирательной системы, такой расклад сил на выборах обеспечил бы консерваторам уверенное большинство в парламенте - на 21 мандат больше, чем по итогам прошлых выборов, тогда как лейбористы (231 мандат), Шотландская национальная партия (41) и либдемы (15) даже суммарно имели бы в своем распоряжении лишь 287 депутатских кресел.