«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Իսկ Կիեւն աջակցում է Անկարա-Բաքու դաշինքի քաղաքականությանը
«Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այցելել է Բաքու եւ չի բացառվում, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ սկսեն նոր հակահայկական դրսեւորումներ ցուցադրել, որովհետեւ ինչպես միշտ հայտարարել են, որ Ուկրաինան ու Ադրբեջանը սատարում են միմյանց «երկու երկրների տարածքային ամբողջականության եւ սուվերենության վերականգնման հարցերում»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նշել են նաեւոր բանակցության հիմնական թեման տարածաշրջանային եւ ազգային անվտանգության ապահովումն է, «ամենից առաջ խոսքը Ուկրաինայի արեւելքում պատերազմի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին է…»: Կիեւն ու Բաքուն շարունակում են այս ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը ինչպես երկկողմ ձեւաչափումայնպես էլ տարբեր միջազգային կազմակերպություններում աշխատանքի շրջանակներում:
Իսկ Իլհամ Ալիեւը պատրաստվում է որպես դիտորդ մասնակցել նաեւ ԱՊՀ եւ ԵԱՏՄ գործունեությանըինչը Հայաստանի նկատմամբ քաղաքական եւ տնտեսական հարվածների շարունակությունը կարելի է համարել:
ՓաստորենԱՊՀ-ի դեմ գործող ՎՈւԱՄ-ի ամենաեռանդուն մասնակիցը Հայաստանի դեմ է գործում նաեւ այն կառույցներում (ԱՊՀԵԱՏՄՀԱՊԿ), որտեղ մեր երկիրը լիիրավ անդամ-պետություն էՍա հիշեցնում է ՀԱՊԿ-ի ուշացած ու երկիմաստ հայտարարությունները ի պատասխան ադրբեջանական սադրանքներիՄոսկվայի ու Մինսկի կողմից Բաքվին զենք վաճառելու քաղաքականությունը եւ այլ նման բաներ:
Վստահ կարելի է ասելոր Հայաստանի՝ ՎՈւԱՄ-ում դիտորդ լինելու հավանականությունն անգամ մեծ աղմուկ կառաջացնի ԱՊՀ-ում եւ ԵԱՏՄ-ում…»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Поддерживает ли Киев политику альянса Анкара - Баку
“Президент Украины Владимир Зеленский посетил Баку и не исключено, что они вместе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым начнут демонстрировать новые антиармянские проявления, так как всегда заявляли, что Украина и Азербайджан поддерживают друг друга “в вопросах восстановления территориальной целостности и суверенитета обеих стран”.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 декабря, АРЦАХПРЕСС:  Также было отмечено, что главной темой переговоров является обеспечение региональной и национальной безопасности, “прежде всего, речь о войне на востоке Украины и нагорно-карабахском конфликте…”. Киев и Баку продолжают совместную работу в этом направлении как в двустороннем формате, так и в рамках различных международных организациий.
Ильхам Алиев собирается в качестве наблюдателя участвовать в деятельности СНГ и ЕАЭС, что можно считать продолжением политических и экономических ударов по Армении.
Фактически, самый энергичный участник ГУАМ, альтернативы СНГ действует против Армении и в тех структурах (СНГ, ЕАЭС, ОДКБ), в которых наша страна - полноправное государство-член. Это напоминает запоздалые и двусмысленные заявления ОДКБ в ответ на азербайджанские провокации, политику продажи Москвой и Минском оружия Баку и другие подобные вещи.
Можно с уверенностью сказать, что даже вероятность того, что Армения может быть наблюдателем в ГУАМ, вызовет большой шум в СНГ и ЕАЭС…”.