Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համար 2019-ն արդյունավետ տարի էր. փորձագետի դիտարկումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանի կարծիքով, դա պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով: Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև կար ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչը բավական կարևոր գործիք  է: Քանի դեռ այն վավերացված չէ ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից, հետևաբար գտնվում է ժամանակավոր կիրարկման փուլում: Առայժմ հնարավորություն է տրված կիրարկել համաձայնագրի 80 տոկոսը: Քաղաքագետը նշեց, որ այս տարվա հունիսին կարևոր քայլ կատարվեց՝ Երևանը և Բրյուսելը համաձայնեցրին ճանապարհային քարտեզը, ըստ որի, պետք է կյանքի կոչվի տվյալ համաձայնագիրը:
«Ճանապարհային քարտեզը ամրագրում է գործողությունների հաջորդականությունը՝ հստակ ժամանակացույցով, ֆինանսավորմամբ: Այսինքն՝ բարեփոխումների քայլերը հստակ ժամանակացույցով ամրագրված են: Սա բարձր են գնահատում եվրոպացի գործընկերները»,-  այս մասին նշեց քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը:
Հաջորդ կարևոր գործընթացը, ըստ քաղաքագետի, ԵՄ անդամ երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացումն է: Այս ընթացքում եղան կարծիքներ այն մասին, որ վավերացման գործընթացը ձգձգվում է: Նարեկ Մինասյանը համամիտ չէ այդ կարծիքի հետ, սակայն ավելացրեց, որ ամեն դեպքում գործ ունենք բարդ ընթացակարգերի հետ:
«Համաձայնագիրը վավերացվել է շուրջ երկու տասնյակ ԵՄ անդամ երկրների կողմից, ինչը բավական լավ ցուցանիշ է: Ինչ վերաբերում է ընթացակարգերին, ապա պետք է հաշվի առնել այն, որ որոշակի գործընթացներ են նախատեսված, ինչի համար ժամանակ է պահանջվում՝ հանձնաժողովներով է անցնում, որոշ երկրներում խորհրդարանը երկպալատ է, դրանից բացի, համաձայնագիրը պետք է թարգմանվի տվյալ երկրի ազգային լեզվով և այլն»,-ասաց քաղաքագետը:
Հաջորդ կարևոր հարցը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում, մեր երկրում ընթացող բարեփոխումներին ուղղված աջակցությունն է: Եվրամիությունն աջակցություն է ցուցաբերում դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում, առավել ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման տեսանկյունից և այլն: Նարեկ Մինասյանը հիշեցրեց, որ 2018 թվականին ԵՄ-ն Հայաստանի համար նախատեսել էր 40 մլն եվրո, սակայն հաշվի առնելով բարեփոխումների օրակարգը, որոշեց հավելյալ 25 մլն եվրո տրամադրել:
«Հայտնի դարձավ, որ 2020 թվականի համար ԵՄ-ը նախատեսում է Հայաստանին տրամադրել 150 մլն եվրո: Բարեփոխումների օրակարգին նման ծավալի աջակցությունը շատ կարևոր է կառավարության կողմից առաջ մղվող բարեփոխումների ծրագրերը կյանքի կոչելու տեսանկյունից»,-ասաց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով վիզայի ռեժիմի ազատականացմանն ուղղված գործընթացներին՝ Նարեկ Մինասյանը նշեց, որ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները բավական դրական ֆոն են ստեղծել այս հարցն առաջ մղելու համար: Նա նկատեց, որ այս տարվա ընթացքում եվրոպական կողմից արձանագրվեց, որ Բրյուսելը որևէ խնդիր չի տեսնում վիզայի ռեժիմի ազատականացման համար: Քաղաքագետը նշեց, որ վերջին շրջանում Հայաստանից ԵՄ երկրներում ապաստան հայցած քաղաքացիների թվի անկում կա, ինչը ևս կարող է դրական ազդակ լինել այդ գործում:

2019 was productive year for Armenia-EU relations – political scientist
2019 was quite a productive year for the Armenia-European Union relations, Political scientist Narek Minasyan told a press conference in Armenpress, adding that this is conditioned with several factors.
STEPANAKERT, DECEMBER 25, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “There was the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between Armenia and the EU, which is a very important tool. As long as the CEPA is not ratified by EU’s all member states, it’s still at the temporary implementation stage. At the moment there is an opportunity to implement 80% of the agreement”, he said.
The political scientist added that an important step was taken this year in June as Yerevan and Brussels agreed over the CEPA’s implementation roadmap. “The roadmap shows the sequence of actions with a clear timetable and funding. In other words, the steps of the reforms are clearly enshrined with the timetable. This is highly appreciated by the European partners”, he said.
The next important process is the ratification of the agreement by the EU member states. Minasyan said during this period there were opinions that the ratification process is being prolonged. However, he opposed this, adding that in any case we deal with complex procedures.
“The agreement has been ratified by nearly two dozen EU member states which is quite a good figure. As for the procedures, we should take into account that there are certain processes which require time, as they pass in the committees, in some countries the parliaments are bicameral, and in addition, the agreement also needs to be translated into the language of that particular country, and so on”, the political scientist said.
The next important issue is the EU’s support provided to Armenia’s reforms. The EU provides support to the judicial reforms, anti-corruption fight, democratic institutions development, etc.
“For 2020 the EU plans to provide Armenia 150 million Euros”, he said.
As for the visa liberalization processes Narek Minasyan said the ongoing reforms in Armenia created quite a positive background for moving forward this issue. He said this year it was recorded by the EU side that Brussels doesn’t see any problem for the visa liberalization. The political scientist said in recent period number of Armenian citizens seeking asylum in the EU states has declined, which in its turn can positively affect the process.