Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համար 2019-ն արդյունավետ տարի էր. փորձագետի դիտարկումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանի կարծիքով, դա պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով: Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև կար ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչը բավական կարևոր գործիք  է: Քանի դեռ այն վավերացված չէ ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից, հետևաբար գտնվում է ժամանակավոր կիրարկման փուլում: Առայժմ հնարավորություն է տրված կիրարկել համաձայնագրի 80 տոկոսը: Քաղաքագետը նշեց, որ այս տարվա հունիսին կարևոր քայլ կատարվեց՝ Երևանը և Բրյուսելը համաձայնեցրին ճանապարհային քարտեզը, ըստ որի, պետք է կյանքի կոչվի տվյալ համաձայնագիրը:
«Ճանապարհային քարտեզը ամրագրում է գործողությունների հաջորդականությունը՝ հստակ ժամանակացույցով, ֆինանսավորմամբ: Այսինքն՝ բարեփոխումների քայլերը հստակ ժամանակացույցով ամրագրված են: Սա բարձր են գնահատում եվրոպացի գործընկերները»,-  այս մասին նշեց քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը:
Հաջորդ կարևոր գործընթացը, ըստ քաղաքագետի, ԵՄ անդամ երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացումն է: Այս ընթացքում եղան կարծիքներ այն մասին, որ վավերացման գործընթացը ձգձգվում է: Նարեկ Մինասյանը համամիտ չէ այդ կարծիքի հետ, սակայն ավելացրեց, որ ամեն դեպքում գործ ունենք բարդ ընթացակարգերի հետ:
«Համաձայնագիրը վավերացվել է շուրջ երկու տասնյակ ԵՄ անդամ երկրների կողմից, ինչը բավական լավ ցուցանիշ է: Ինչ վերաբերում է ընթացակարգերին, ապա պետք է հաշվի առնել այն, որ որոշակի գործընթացներ են նախատեսված, ինչի համար ժամանակ է պահանջվում՝ հանձնաժողովներով է անցնում, որոշ երկրներում խորհրդարանը երկպալատ է, դրանից բացի, համաձայնագիրը պետք է թարգմանվի տվյալ երկրի ազգային լեզվով և այլն»,-ասաց քաղաքագետը:
Հաջորդ կարևոր հարցը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում, մեր երկրում ընթացող բարեփոխումներին ուղղված աջակցությունն է: Եվրամիությունն աջակցություն է ցուցաբերում դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում, առավել ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման տեսանկյունից և այլն: Նարեկ Մինասյանը հիշեցրեց, որ 2018 թվականին ԵՄ-ն Հայաստանի համար նախատեսել էր 40 մլն եվրո, սակայն հաշվի առնելով բարեփոխումների օրակարգը, որոշեց հավելյալ 25 մլն եվրո տրամադրել:
«Հայտնի դարձավ, որ 2020 թվականի համար ԵՄ-ը նախատեսում է Հայաստանին տրամադրել 150 մլն եվրո: Բարեփոխումների օրակարգին նման ծավալի աջակցությունը շատ կարևոր է կառավարության կողմից առաջ մղվող բարեփոխումների ծրագրերը կյանքի կոչելու տեսանկյունից»,-ասաց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով վիզայի ռեժիմի ազատականացմանն ուղղված գործընթացներին՝ Նարեկ Մինասյանը նշեց, որ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները բավական դրական ֆոն են ստեղծել այս հարցն առաջ մղելու համար: Նա նկատեց, որ այս տարվա ընթացքում եվրոպական կողմից արձանագրվեց, որ Բրյուսելը որևէ խնդիր չի տեսնում վիզայի ռեժիմի ազատականացման համար: Քաղաքագետը նշեց, որ վերջին շրջանում Հայաստանից ԵՄ երկրներում ապաստան հայցած քաղաքացիների թվի անկում կա, ինչը ևս կարող է դրական ազդակ լինել այդ գործում:

2019 год был плодотворным в отношениях Армения-ЕС: наблюдения эксперта
Для отношений Армения-ЕС 2019 год был довольно плодотворным годом. По мнению политолога Нарека Минасяна, это было обусловлено рядом обстоятельств. Между Арменией и ЕС было подписано Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, что является довольно важным инструментом.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 декабря, АРЦАХПРЕСС:  До тех пор, пока соглашение не ратифицировано всеми странами-членами ЕС, оно находится в стадии временного применения. Пока дана возможность реализовывать 80% соглашения. Политолог отметил, что в июне этого года был сделан важный шаг - Ереван и Брюссель согласовали дорожную карту, согласно которой данное соглашение должно быть реализовано.
“Дорожная карта фиксирует последовательность действий с четким графиком и финансированием. То есть, шаги реформ закреплены четким графиком. Это высоко ценят европейские партнеры”, - об этом на пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс сказал политолог Нарек Минасян.
Следующим важным процессом, по мнению политолога, является ратификация соглашения странами-членами ЕС. Звучат мнения, что процесс ратификации затягивается. Нарек Минасян не согласен с этим, однако он добавил, что в любом случае мы имеем дело со сложными процедурами.
“Соглашение было ратифицировано около двумя десятками стран-членов ЕС, что является довольно хорошим показателем. Что касается процедур, то нужно учитывать то, что предусмотрены определенные процессы, для чего требуется время - прохождение через комиссии, в некоторых странах парламент двухпалатный, кроме того, соглашение должно быть переведено на национальный язык данной страны и т.д.”, - сказал политолог.
Следующий важный вопрос в контексте отношений Армения-ЕС - содействие, направленное на проводимые в нашей стране реформы. Евросоюз оказывает содействие судебно-правовым реформам, реформам в рамках борьбы с коррупцией, реформам по развитию демократических институтов и т. д. Нарек Минасян напомнил, что в 2018 году ЕС предусмотрел для Армении 40 млн евро, однако, учитывая повестку реформ, решил дополнительно выделить еще 25 млн евро.
“Стало известно, что на 2020 год ЕС планирует предоставить Армении 150 млн евро. Поддержка такого объема в повестке реформ очень важна с точки зрения реализации программ реформ, продвигаемых правительством”, - сказал политолог.
Говоря о процессах, направленных на либерализацию визового режима, Нарек Минасян заметил, что осуществляемые в Армении реформы создали достаточно позитивный фон и для продвижения этого вопроса. Он отметил, что в течение этого года с европейской стороны было заявлено, что Брюссель не видит никаких проблем для либерализации визового режима. Политолог сказал, что в последнее время наблюдается понижение числа граждан, просивших убежища в странах ЕС, что также может стать положительным сигналом в этом вопросе.