Արտաքին կապերը և միջխորհրդարանական գործունեությունը աշխարհագրական որևէ սահմանափակում չպետք է ունենան. ԱԺ նախագահ
Արտաքին կապերը և միջխորհրդարանական գործունեությունը աշխարհագրական որևէ սահմանափակում չպետք է ունենան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած տարեվերջյան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Այսօր Արցախի Հանրապետության քաղաքական շահերը և նույնիսկ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը մեզ հուշում են, թե հատկապես որ երկրների հետ ավելի սերտ հարաբերություններ պետք է ունենալ: Այնուամենայնիվ, մեզ համար չպետք է լինեն սահմանափակումներ և կարծում եմ՝ տարբեր երկրներից պատվիրակությունների այցը ցույց է տալիս, որ Արցախի պարագայում և՛ որպես երկիր, և՛ որպես Խորհրդարան, մեր միջխորհրդարանական հարաբերությունները պետք է ընդգրկեն աշխարհի բոլոր երկրները: Պատահական չէ, որ 2015 թ.-ին Գվատեմալայում փորձ է արվել հակաարցախյան բանաձև ընդունել: Դա կարծես թե հաջողվել էր, սակայն հենց մեր գործընկերների այս տարի Արցախում լինելու ժամանակահատվածում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ առանց խորքային ուսումնասիրությունների որևէ քայլ չի ձեռնարկվի: Բացի դրանից, ունենք որոշակի պայմանավորվածություններ՝ հետագայում համատեղ աշխատանքը շարունակելու համար»,- մանրամասնել է Ա. Ղուլյանը:

Внешние связи и межпарламентская деятельность не должны иметь каких-либо географических ограничений. Ашот Гулян
Внешние связи и межпарламентская деятельность не должны иметь каких-либо географических ограничений.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом 26 декабря на итоговой пресс-конференции заявил председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
«Сегодня политические интересы Республики Арцах и даже урегулирование нагорно-карабахского конфликта говорят нам о том, с какими странами у нас должны быть особенно тесные отношения. Однако для нас не должно быть никаких ограничений, и я думаю, что визит делегаций из разных стран показывает, что в случае с Арцахом, как со страной, так и с парламентом, наши межпарламентские отношения должны охватывать все страны мира. Не случайно в 2015 году Гватемала попыталась принять антиарцахскую резолюцию. Возможно, этот шаг был бы успешным, но именно во время визита наших коллег в Арцах в этом году мы достигли соглашения о том, что без детального изучения вопроса не будет предпринято никаких шагов. Кроме того, у нас есть договоренности о дальнейшей совместной работе в будущем», - сказал А. Гулян.