Կանխատեսվում է 9.1% տնտեսական աճ. Գրիգորի Մարտիրոսյանն ամփոփել է տնտեսական տարին
Ընթացիկ տարվա տնտեսական զարգացումներն ու արձանագրված մակրոտնտեսական ցուցանիշները թույլ են տալիս սպասել, որ տարին կեզրափակենք 9.1% տնտեսական աճով` ապահովելով շուրջ 341 մլրդ դրամ ՀՆԱ, որը 1 շնչի հաշվով կկազմի ավելի քան 4800 ԱՄՆ դոլար` 2018 թ.-ի 4355 ԱՄՆ դոլարի դիմաց :
Կանխատեսվում է  9.1% տնտեսական աճ. Գրիգորի Մարտիրոսյանն ամփոփել է տնտեսական տարին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած տարեվերջյան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ բնակչության կենսամակարդակը բնորոշող այս ցուցանիշով Արցախը գտնվում է տարածաշրջանի երկրների հետ համարյա թե նույն մակարդակում:
«Ընթացիկ տարվա 11 ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, 2018թ․-ի համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է` 9.3%, : 9 ամսվա տվյալների համաձայն՝ ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 10.4%, որի  3.2 տոկոսային կետը ապահովել է արդյունաբերությունը (մշակող արդյունաբերություն՝ 4.4 տոկոսային կետ, էներգետիկան`1.1 տոկոսային կետ, հանքագործական արդյունաբերություն և բացահանքերի շահագործում՝ (-2.3) տոկոսային կետ), 1.4 տոկոսային կետը` շինարարությունը, 7.7 տոկոսային կետը` առևտրի և ծառայությունների ոլորտը»,- ավելացրել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Պետական նախարարը նշել է, որ 2019թ․հունվար-սեպտեմբերին Արցախում մեկ աշխատողի միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 171 հազար 869 դրամ՝ 2018թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին գրանցված 159 հազար 382 դրամի դիմաց (աճ՝ մոտ 8%-ով)։
Տարեսկզբից շուրջ 15%-ով բարձրացվել էր առողջապահության ոլորտի աշխատողների աշխատավարձը: Գալիք տարվա հունվարի 1-ից 10%-ով կբարձրանա հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում աշխատող ուսուցիչների աշխատավարձը: (3600 ուսուցչի  միջին ամսական աշխատավարձը մեկ դրույքի հաշվով կկազմի 161700 դրամ:) Պետնախարարի խոսքով՝ հանրապետությունում նվազագույն ամսական աշխատավարձի մակարդակը սահմանվել է 68000 դրամ` այս տարվա 55000 դրամի դիմաց:
2019թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ նշանակված ամսական միջին կենսաթոշակի չափը 44 հազար 123 դրամ է` 2018թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ 43 հազար 574 դրամի դիմաց (աճ 550 դրամով, կամ 1.2%-ով): 2020 թ.-ի հունվարի մեկից կենսաթոշակները կբարձրանան միջինում 10%-ով:
«Այս տարվա առաջին կեսում հանրապետությունում նկատվել է սպառողական գների զուսպ աճ, իսկ հուլիսից արձանագրվել է գնանկում: Արդյունքում, նախորդ տարվա համեմատ, սպառողական գների ինդեքսը կազմել  է 100.7%»,- նշել է Գ. Մարտիրոսյանը :

Ожидается экономический рост в 9,1%. Григорий Мартиросян подвел экономические итоги года
Экономическое развитие в текущем году и зафиксированные макроэкономические показатели позволяют нам ожидать закрытия года с экономическим ростом в 9,1%, обеспечив около 341 млрд. драм ВВП, что составит более 4800 долларов на душу населения, по сравнению с 4355 долл. в 2018 году.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 декабря, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом 27 декабря на итоговой пресс-конференции заявил государственный министр Арцаха Григорий Мартиросян.
По его словам, по этому показателю, характеризующему уровень жизни населения, Арцах находится практически на одном уровне со странами региона.
«За 11 месяцев текущего года индекс экономической активности составил 9,3% по сравнению с соответствующим периодом 2018 года», - сказал он. По данным за 9 месяцев, реальный рост ВВП составил 10,4%, из которых 3,2% обеспечено за счет промышленности (перерабатывающая промышленность - 4,4 процентного пункта, энергетика - 1,1 процентного пункта, горнодобывающая промышленность и эксплуатация карьеров (-2,3 процентных пункта)). 1,4 процентных пункта за счет строительства, 7,7 процентных пункта - торговли и услуг», - отметил Г. Мартиросян.
Государственный министр подчеркнул, что в январе-сентябре 2019 года среднемесячная номинальная заработная плата работника в Арцахе составила 171 869 драм, по сравнению с 159 тыс. 382 драмами, зарегистрированных в январе-сентябре 2018 года (рост примерно на 8%).
С начала года зарплаты работников сферы здравоохранения увеличились примерно на 15%. С 1 января будущего года заработная плата учителей, работающих в общеобразовательных учреждениях, увеличится на 10%. (Среднемесячная зарплата 3600 учителей составит 161700 драм в час.) По словам государственного министра, минимальная месячная зарплата в республике установлена ​​на уровне 68 000 драм, по сравнению с 55 000 драмами в этом году.
По состоянию на 1 июля 2019 года среднемесячная пенсия составляет 44 тысячи 123 драм, по сравнению с 43 тыс. 574 драмами за тот же период в 2018 году (рост на 550 драм или 1,2%). С 1 января 2020 года пенсии увеличатся в среднем на 10%.
«В первой половине этого года потребительские цены в республике были умеренно повышены, а в июле была зафиксирована дефляция. В результате, по сравнению с прошлым годом индекс потребительских цен составил 100,7%», - добавил Г. Мартиросян.