Իրանի շուրջն իրադրությունը հանգեցնում Է տարածաշրջանի կայունացման ջանքերի ձախողման. Բորել
Իրանի շուրջն ստեղծված իրադրությունն սպառնալիքի տակ Է դնում տարածաշրջանի կայունացման եւ «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի՝ վերջին տարիների ջանքերը: Այս մասին հունվարի 8-ին Բրյուսելում հայտարարել Է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մի բան մեզ պարզ Է. ընթացիկ իրադարձություններն սպառնալիքի տակ են դնում (տարածաշրջանի կայունացման) վերջին տարիների ջանքերը, ինչպես նաեւ հետեւանքներ ունեն «Դաիշի» (ԻՊ-ի արաբական անվանումը – ծանոթ. խմբ.) դեմ կոալիցիայի կարեւոր աշխատանքի համար»,- ասել Է նա՝ ընդգծելով, որ բռնության Էսկալացիան շահավետ չԷ ոչ մեկին:
Բորելը նշել Է, որ Եվրամիության 28 երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները հունվարի 10-ի արտակարգ նիստում կքննարկեն Իրանի շուրջն ստեղծված իրադրությունը: «Մենք կքննարկենք, թե ԵՄ-ն ինչ կարող Է անել կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ տարածաշրջանը կայունացնելու համար»,- տեղեկացրել Է նա:
Բորելը հայտնել Է, որ Եվրահանձնաժողովի կոլեգիան այդ թվում քննարկել Է իրանական միջուկային գործարքի հետ կապված հարցը: «Մենք նաեւ քննարկեցինք (Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ) Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը, որն այսօր ավելի կարեւոր Է, քան երբեւԷ: Ես (Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ) Զարիֆին հրավիրեցի Բրյուսել: Հնարավոր Է՝ մենք շուտով հանդիպենք»,- հավելել Է նա:

Боррель заявил, что ситуация вокруг Ирана ведет к срыву усилий по стабилизации региона
Ситуация вокруг Ирана ставит под угрозу усилия последних лет по стабилизации региона и борьбе с террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ).
СТЕПАНАКЕРТ, 8 января, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в среду в Брюсселе глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель. "Одно нам ясно - текущие события ставят под угрозу усилия последних лет [по стабилизации региона], а также имеют последствия для важной работы коалиции против "Даиш" (арабское название ИГ - прим. ТАСС)", - сказал он, подчеркнув, что эскалация насилия невыгодна никому. Боррель отметил, что главы МИД 28 стран Евросоюза обсудят на экстренном заседании 10 января ситуацию вокруг Ирана. "Мы обсудим, что ЕС может сделать в краткосрочной и долгосрочной перспективе, чтобы стабилизировать регион", - проинформировал он. Боррель сообщил, что коллегия Еврокомиссии рассмотрела в том числе вопрос, связанный с иранской ядерной сделкой. "Мы также обсудили Совместный всеобъемлющий план действий [по иранской ядерной программе], который сегодня важнее, чем когда-либо. Я пригласил министра [иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада] Зарифа в Брюссель. Возможно, мы встретимся скоро", - добавил он.