Բրիտանացիներին խորհուրդ են տալիս ձեռնպահ մնալ Իրան մեկնելուց, տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Հաշվի առնելով տեղեկությունն այն մասի, որ Թեհրան-Կիեւ չվերթի ինքնաթիռը խփվել է «Երկիր-Երկիր» դասի իրանական հրթիռով, եւ լարվածության խորացումը, մենք խորհուրդ ենք տալիս  բրիտանացիներին չմեկնել Իրան»,- ասել է արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբը։ «Մենք պետք է անհապաղ թափանցիկ եւ լիակատար հետաքննություն կատարենք՝ պարզելու համար վթարի պատճառը»։
Հիշեցնենք, որ ուկրաինական ավիաընկերության Թեհրան-Կիեւ չվերթ կատարող ինքնաթիռը հունվարի 8-ի առավոտյան կործանվել էր թռիչքից մի քանի րոպե հետո։ Ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 176 մարդիկ զոհվել են։ Նախօրեին Կանադան եւ ԱՄՆ-ը հայտարարել են, որ ինքնաթիռը պատահմամբ խփվել է իրանական հրթիռով։ Թեհրանը կտրականապես հերքում է այդ վարկածը։

Британцам рекомендуют воздержаться от поездок в Иран
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января, АРЦАХПРЕСС: «Учитывая массу информации о том, что рейс Тегеран-Киев был сбит иранской ракетой класса «земля-воздух», и обострении напряженности, мы советуем британским гражданам не ездить в Иран», - заявил министр иностранных дел Доминик Рааб.
«Нам срочно нужно полное и прозрачное расследование, чтобы установить причину аварии».
Напомним, что самолет украинской авиакомпании рейса Тегеран-Киев рухнул утром 8 января через несколько минут после взлета. Все 176 человек на борту погибли. Накануне Канада и США заявили, что самолет был случайно сбит иранской ракетой. Тегеран категорически отверг эту версию.