Բելգիայում ապրող հայերի համար Արցախն առաջնահերթություն է. Նիկոլա Դավիդյան
Բելգիայի հայկական կոմիտեի առաքելության և Արցախի հետ համագործակցության մասին՝ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է կառույցի ղեկավար Նիկոլա Դավիդյանի հետ:
Բելգիայում  ապրող  հայերի  համար  Արցախն   առաջնահերթություն է. Նիկոլա  Դավիդյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցն ամբողջությամբ.
- Պրն Նիկոլա Դավիդյան, Բելգիայի հայկական կոմիտեն ո՞ր թվականից է սկսել իր աշխատանքները, ո՞րն է հիմնական առաքելությունը և հիմնականում ի՞նչ բնույթի գործունեություն է ծավալում:
-Բելգիայի հայկական կոմիտեն ստեղծվել է 1922 թվականին, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ փրկվածների կողմից: Նրանց առաքելությունը Բելգիայում հայերին ներկայացնելն է, պահպանելը նրանց ինքնությունը, մշակույթը: Համայնքը ընտրում է ասամբլեա, որն իր հերթին ընտրում է համայնքի նախագահին և անդամներին: Պետք է նշել, որ համայնքային այս հաստատությունները չեն փոխարինում միավորումներին (ասոցիացիաներ), կուսակցություններին կամ եկեղեցուն: Դա լոկ կենտրոնական կազմակերպություն է, որն իր շուրջն է հավաքում բոլորին: Նոր կոմիտեն ստեղծվել է 2019 թվականի փետրվարին: Համայնքը բազմազան գործունեություն է ծավալում:
Մենք շատ հարցերում նախաձեռնողականություն ենք ցուցաբերում. այդպիսի դրսևորում կարելի է համարել 1915 թվականին իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգող միջոցառումները, համահայկական ասոցիացիաների հանդիպումը երկրում և այլն:
Բացի դրանից, համայնքային հաստատությունները Բրյուսելում կարողանում են իրականացնել մշակութային մի շարք միջոցառումներ և կրթական ծրագրեր: Օրինակ՝ ներկայումս մենք կազմակերպում ենք կոչում Բելգիայի ֆրանսախոս դպրոցներում Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող դասընթացներ:
-Բելգիայի հայկական կոմիտեն քանի՞ անդամ ունի. միայն հայե՞ ր են, թե՞ նաև օտարազգիներ:
-Կոմիտեն բաղկացած է 12 անդամից, բոլորն էլ հայեր են: Կոմիտեն ներառում է Բելգիայում ապրող բոլոր այն հայ ընտանիքները՝ ովքեր ունեն հայկական ծագում:
-Բելգիայում որքա՞ն հայ է ապրում: Հիմնականում ինչպիսի՞ գործունեություն են ծավալում և ի՞ նչ խնդիրներ ունեն:
- Բելգիայում ապրում է մոտ 30 հազար հայ: Նրանք տեղափոխվել են Թուրքիայից, Լիբանանից, Հայաստանից և այլ վայրերից: Կան ասոցիացիաներ Օստենդենում, Արևմտյան ափում, Լիեժում, Գերմանիայի մերձակայքում, Արևելքում, Նամուռում, Անտվերպենում և այլուր: Համալսարանում կան նաև հայ երիտասրդ մասնագետների ասոցիացաներ, եկեղեցական (կաթոլիկ և բողոքական), քաղաքական կուսակցություններ, որոնք անգնահատելի աշխատանք են կատարում հայապահպանության գործում: Նրանք հիմնականում կազմակերպում են դասընթացներ տեղաբնակ հայ երեխաների համար, դասավանդում հայոց լեզու, ապահովում մշակութային կյանքը՝ ուսուցանելով երգ, պար և այլն, ինչպես նաև նախաձեռնում սոցիալական բնույթի միջոցառումներ, հիշատակության օրեր, ճաշկերույթներ:
-Համագործակցու՞մ եք Արցախի հետ, և ինչքանո՞վ եք այն կարևորում:
-Բելգիայում ապրող հայերի համար Արցախն առաջնահերթություն է: Այդպես է համարում նաև մեր կոմիտեն: 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո շատ ասոցիացիաներ և անհատներ կազմակերպել են օգնություն զինվորների ընտանիքներին: Որոշները իրականացնում են տարբեր ծրագրեր Արցախում: Քաղաքական մակարդակում, այնուամենայնիվ, Հայ դատը, շոշափելի աշխատանք է իրականցնում: Կազմակերպվել է շրջանային և ազգային պառլամենտների ուղևորություն դեպի Արցախ, գործում են Արցախի հետ բարեկամության խմբեր շրջանային պառլամենտներում:
Բելգիայի հայկական կոմիտեն աջակցում է Հայ դատի գործունեությանը:
-Տեղյակ ենք, որ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցով ևս զբաղվում եք: Ի՞ նչ արդյունքներ եք արձանագրել, և առաջիկայում ի՞ նչ է նախատեսվում:
- 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը Բելգիայի սենատի կողմից ընդունվել է 1998 թվակնին: 2015 թվականին Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատը նույնպես ընդունել է այն: Անցած տարի Բելգիայի պառլամենտն ընդունել է նաև ցեղասպանությունները ժխտող օրենք: Այն արգելում է ժխտել ցեղասպանությունները Ռուանդայում (Աֆրիկա) և Սրեբրենիկում (Հերցեգովինա): Հիմա աշխատում ենք փոփոխություն մտցնել այդ օրենքում, որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունը ևս ներառվի:
Հայկական համայնքները շատ կարևոր են հայ ազգի համար, դրանք գործում են զարգացած և ապահով երկրներում, և ՀՀ-ի համար հանդիսանում են բաց պատուհան դեպի արտաքին աշխարհ: Սփյուռքի գաղթօջախների և Մայր հայրենիքի սերտ համագործակցության արդյունքում է, որ դրսում ապրող հայ երիտասարդները հպարտություն են ապրում հայ լինելու համար:
Այսպիսով՝ Բելգիայի հայկական համայնքը՝ որպես զարգացած, գործող կառույց փորձում է առավելագույնս ներկայացնել Արցախն ու Հայաստանը Բելգիայում:

On the Armenian Committee in Belgium and its cooperation with Artsakh, ''Artsakhpress” had an interview with the head of the structure Nicolas Tavitian
Artsakh is a priority for Armenians in Belgium. Nicolas Tavitian
STEPANAKERT, JANUARY 14, ARTSAKHPRESS: The interview is presented below:
-Mr Tavitian, when did the Armenian Committee in Belgium start its activities? What is the main mission of the committee?
-The institution of the Armenian Community of Belgium was created in 1922, by people who had just escaped the Armenian genocide. Its mission is to represent the Armenians in Belgium, to defend their interest, to promote their culture and to defend their national identity.
The Community elects an Assembly. The Assembly in turn elects the President of the Committee and the member of the committee.
It is important to understand that these community institutions do not replace associations, traditional political parties or the church. It is merely a central organization that helps everyone to come together and be heard by the government. The new Committee was elected in February 2019.
The activities of the community are very diverse. We also organize unitary activities, such as 24 April commemorations or meetings of all Armenian associations in the country. On top of this, community organizes many cultural events and educational programs. Now we are going to teach the Armenian genocide in French-speaking schools in Belgium.
-How many members does the Committee have? Are they only Armenians?
-The Committee has 12 members, they are all Armenians. The Community includes all Armenians in Belgium: that is, all people who have an Armenian origin, as well as their wives or husbands.
-How many Armenians live in Belgium? Can you tell us about their activities?
-We believe there are about 30 000 Armenians in the country. There are Armenians from Turkey, from Lebanon, from Syria, from Armenia and from many other places.
They are dispersed over the entire country. There are associations in Oostende, on the coast in the West, and in Liège, near Germany, in the East, in Namur in the South and Antwerp in the North…
There are student associations in universities, associations of young professionals, church associations (there are also Catholics and Protestants) and political parties. It is impossible to summarize all the activities that they have, but typically, they organize lessons for children – Armenian language, dance… They organize cultural events – dance, music, etc. and of course social events – commemorations, parties, dinners.
-Mr Tavitian , what can you say about the Committee's cooperation with Artsakh?
-I think most Armenians in Belgium would consider Artsakh to be a priority, and so does the Committee. After the 2016 4-day war, many associations and private individuals organized help for the soldiers’ families. Some have projects in Artsakh.
At political level, however, Hay Tad is probably the most active in advocating for Artsakh. It has mostly organised trips for members of regional and national parliaments to travel to Artsakh. There are also Artsakh friendship groups in several regional parliaments. The Community supports their work.
-You are also engaged in the issue of the recognition of the Armenian Genocide. What results have you recorded? What are your plans for the near future?
-The Genocide of 1915 was first recognized in the Belgium Senate in 1998. In 2015, the Chamber of representative and the Prime Minister both recognized it as well.
Genocide recognition is therefore no longer in question. However, last year, the Belgian Parliament adopted a law to prohibit the denial of genocides that excludes the Armenian genocide. It is thus forbidden to deny the genocides in Rwanda or in Srebrenica, but not the Armenian genocide.
We are now working to have this law changed, so that it would include the Armenian genocide. Armenian communities are very important of the Armenian nation. They are based in prosperous and safe countries, and represent an opening to the world for the Armenian Republic.