Սենատոր Ադամ Շիֆը երկու ժամից ավելի ընթերցել Է Թրամփի իմփիչմենթի հիմնավորումը
Հունվարի 22-ին Սենատում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնազրկման գործընթացում մեղադրող կողմի ղեկավար դեմոկրատ սենատոր Ադամ Շիֆն ավելի քան երկու ժամ Է ծախսել մեղադրող կողմի դիրքորոշումը շարադրելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նրա ելույթը հեռարձակել Է C-Span հեռուստաալիքը: «Նրա (Թրամփի) գործելակերպը խախտում Է նրա երդումը եւ օրենքին անձնվիրաբար հետեւելու նրա սահմանադրական պարտքը… Այդ սպառնալիքից այլ միջոց չկա, քան Միացյալ Նահանգների նախագահին պաշտոնից հեռացնելը: Եթե պաշտոնազրկումը եւ հեռացնելը չկարողանան նրան պատասխանատվության ենթարկել, ապա նա ճշմարիտ որ վեր Է օրենքից»,- այս խոսքով Է նա ավարտել իր երկար ելույթը:
Շիֆի ելույթը բացել Է դատավարության առաջին մասը. մեղադրող կողմն ընդհանուր առմամբ ունի 24 ժամ իր դիրքորոշումը շարադրելու համար: Այնուհետեւ նույնքան ժամանակ կտան պաշտպանող կողմի ներկայացուցիչներին:
Դրանից հետո սենատորներն ընդհանուր առմամբ կունենան 16 ժամ, որպեսզի հարցեր տան կողմերին, որոնց, իր հերթին, այնուհետեւ կտան եւս չորս ժամ մտքերի փոխանակության համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Сенатор Шифф более двух часов зачитывал обоснование импичмента Трампу
Более двух часов потратил глава обвинения в процессе импичмента президенту США Дональду Трампу сенатор-демократ Адам Шифф на изложение позиции обвинения в сенате в среду.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 января, АРЦАХПРЕСС: Трансляцию его выступления вел телеканал C-Span. "Его (Трампа) поведение нарушает его клятву и его конституционный долг преданно следовать закону... Нет иного средства от такой угрозы, кроме как отстранение от должности президента Соединенных Штатов. Если импичмент и отстранение не смогут привести его к ответственности, то он и правда выше закона", - такими словами завершил он свое долгое выступление, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости. Его выступление открыло первую часть процесса: у обвинения есть в общей сложности 24 часа чистого времени для изложения своей позиции.
Потом столько же времени дадут представителям защиты. После этого у сенаторов будет в общей сложности 16 часов для того, чтобы задать вопросы сторонам, которым, в свою очередь, затем дадут еще четыре часа на прения.