ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը Իրաքին կոչ է արել պաշտպանել դիվանագիտական օբյեկտները
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը մեկնաբանել է Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանատան գնդակոծությունը: Արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունն Իրաքին կոչ է արել կատարել դիվանագիտական օբյեկտների պահպանության իր պարտավորությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պետքարտուղարությունից ընդգծել են, որ Իրաքում իրավիճակը «շարունակում է լարված մնալ», իսկ Իրանի «աջակցությունը վայելող խմբավորումները շարունակում են սպառնալիք ներկայացնել» անվտանգությանը, փոխանցում է News.am-ն:
Ամերիկյան արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ներկայացուցիչը նշել է, որ կես տարում Իրաքում Իրանի եւ նրա աջակցությունը վայելող կազմավորումների կողմից իրականացվել է ավելի քան 14 հարձակում ամերիկացի զինվորականների եւ դիվանագետների վրա:
Հիշեցնենք, որ «կանաչ գոտու» եւ Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանատան հիթիռակոծության հետեւանքով վիրավորվել են մի քանի մարդիկ: Համալիրի տարածքի վրա ընկել է երեք արկ, որոնցից մեկն ընկել է ճաշարան: Անցկացվել է շենքում եղած մարդկանց տարհանում:

The US State Department commented on the shelling of the US Embassy in Baghdad. The MFA calls on Iraq to fulfill its obligations to protect diplomatic facilities.
US State Department urges Iraq to protect diplomatic facilities
STEPANAKERT, JANUARY 27, ARTSAKHPRESS: The State Department noted that the situation in Iraq 'remains tense', and 'Iran-supported groups continue to pose a threat' to security, news.am reports, citing RIA Novosti. According to the representative of the US MFA, over the course of six months, Iraq has committed more than 14 attacks by Iran and Iran-supported formations against the US military and diplomats. Several people were injured in the rocket fire of the 'green zone' and the US Embassy in Baghdad. Three shells fell on the territory of the complex, one of which hit the dining room. The evacuation of people inside the building was carried out.