Սկսվել Է օտարերկրացիների տարահանումը Չինաստանից
Ճապոնիան հունվարի 29-ին երկրներից առաջինն Է սկսել իր քաղաքացիների տարահանումը Չինաստանի Ուհան քաղաքից, որը դարձել Է 2019-nCoV կորոնավիրուսի հարուցած նոր տիպի թոքաբորբի բռնկման Էպիկենետրոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՃապոնիայի իշխանությունների ուղարկած ինքնաթիռը 206 հոգու հասցրել Է Տոկիոյի Հանեդա օդանավակայան: Նախնական տվյալներով՝ ինքնաթիռում ուղեւորների զննումը հիվանդության ախտանիշներ չի հայտնաբերել: Այնուամենայնիվ, բոլոր ուղեւորները լրացուցիչ հետազոտություն կանցնեն: Մոտ ժամանակներս Ճապոնիայի իշխանությունները մտադիր են Ուհան ուղարկել եւս երկու վարձաչվերթ իրենց քաղաքացիների տարահանման համար:
ԱՄՆ-ի իշխանությունները պլանավորում են հայրենիք տարահանել Ուհանում գլխավոր հյուպատոսության աշխատակիցներին եւ այնտեղ գտնվող սահմանափակ թվով ամերիկացիներին: Ենթադրվում Է, որ ԱՄՆ ժամանելուց հետո նրանք բոլորը կուղարկվեն կարանտինի՝ երեք օրից մինչեւ երկու շաբաթ ժամկետով:
Իրենց քաղաքացիների տարահանում կազմակերպելու մտադրության մասին հայտարարել են նաեւ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ մի շարք այլ պետությունների իշխանությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Началась эвакуация иностранцев из КНР
Япония первой из стран приступила в среду к эвакуации своих граждан из китайского города Ухань, который стал эпицентром вспышки пневмонии нового типа, вызванной коронавирусом 2019-nCoV.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 января, АРЦАХПРЕСС: Направленный японскими властями самолет доставил 206 человек в токийский аэропорт Ханэда. По предварительным данным, обследование пассажиров на борту не выявило явных симптомов заболевания. Тем не менее, все пассажиры пройдут дополнительное обследование. В ближайшее время власти Японии намерены отправить в Ухань еще два чартерных рейса для эвакуации своих граждан,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Власти США планируют эвакуировать на родину сотрудников генконсульства в Ухане и ограниченное число американцев, находящихся там. Предполагается, что по прибытии в США все они будут помещены в карантин на срок от трех дней до двух недель.
О намерении организовать эвакуацию своих граждан заявили также власти Франции, Германии и ряда других государств.