ՊԲ-ն հաղորդագրություն է հրապարակել «Auroranews.am» կայքի հրապարակման վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել «Auroranews.am» կայքի վերջին հրապարակման վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Տարածված հաղորդագրությունում մասնավորապես ասված է. «Ի պատասխան auroranews.am-ի ««Արցախի «էլիտար» զորամասը, բարձրաստճան պաշտոնյաների որդիներն ու «ինքնասպանության» դեպքերը. Ուշագրավ մանրամասներ» վերտառությամբ ս. թ. փետրվարի 3-ի հրապարակման՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ զորամասը, որին անդրադարձել է տվյալ լրատվամիջոցը, իրավամբ ունի էլիտարի համբավ, քանի որ ինչպես Արցախյան առաջին պատերազմում, այնպես էլ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա առճակատման ժամանակ լրջագույն դերակատարություն է ունեցել հակառակորդի լայնածավալ հարձակումները կասեցնելու և վերջինիս զինադադար պարտադրելու գործում: Ընդգծում ենք նաև, որ տվյալ զորամասը մարտական պատրաստությամբ ու պատրաստականությամբ զբաղվելով հանդերձ կրում է նաև մարտական հերթապահություն:
Ինչ վերաբերում է զորամասում բարձրաստիճան պաշտոնյանների որդիների ծառայության մասին շրջանառության մեջ դրված «փաստին», ապա դա ոչ այլ ինչ է, քան տեղեկատվական շահարկում, քանի որ զինված ուժերում նորակոչիկ անձնակազմի ծառայության վայրը որոշվում է բացառապես վիճակահանության սկզբունքով և որը պարտադիր է բոլոր զինակոչիկների համար՝ անկախ նրանց ծնողների կամ հարազատների զբաղեցրած դիրքից:
Զորամասում տեղ գտած արտակարգ դեպքերի մասով տեղեկացնում ենք, որ դրանց հետ կապված գործընթացները իրականացվել և իրականացվում են ինչպես բանակի կողմից ստեղծված հանձնաժողովների, այնպես էլ ռազմաիրավապահ մարմինների կողմից, որոնց արդյունքում մեղավորները պատասխանատվության են ենթարկվում օրենքի տառին համապատասխան:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է բոլորին ձեռնպահ մնալ բանակի վերաբերյալ չճշտված տեղեկություններ հրապարակելու գայթակղությունից և հետևել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին»:

Пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах распространила сообщение относительно последней публикации сайта Auroranews.am
Пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах распространила сообщение относительно последней публикации сайта Auroranews.am.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля, АРЦАХПРЕСС. Как передает «Арменпресс», в сообщении, в частности, говорится: “В ответ на публикацию “Элитная воинская часть Арцаха, сыновья высокопоставленных чиновников и случаи самоубийства” сайта Аuroranews.am пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах сообщает, что воинская часть, о которой написало данное СМИ, по праву имеет репутацию элитарной части, поскольку как в первой Арцахской войне, так и в 2016 г. во время четырехдневной Апрельской войны она сыграла серьезнейшую роль в пресечении широкомасштабных атак противника и в принуждении последнего к перемирию.
Подчеркиваем также, что данная воинская часть, занимаясь боевой подготовкой и повышением боеготовности, несет также и боевые дежурства. Что касается введенного в оборот “факта о службе сыновей высокопоставленных должностных лиц в этой воинской части”, то это не что иное, как информационное манипулирование, поскольку место службы новобранцев в Вооруженных силах определяется исключительно по принципу жеребьевки и обязательно для всех призывников, независимо от занимаемой должности их родителей или родственников.
По части чрезвычайных случаев, произошедших в воинской части, сообщаем, что связанные с ними расследования осуществлялись и осуществляются как созданными армией комиссиями, так и военно-правоохранительными органами, в результате которых виновные привлекаются к ответственности в соответствии с буквой закона.
Министерство обороны Республики Арцах призывает всех воздерживаться от соблазна опубликовывать неуточненные сведения об армии и следить исключительно за официальными источниками”.