Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպել է ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության Գլխավոր տնօրեն Լի Յոնգի հետ
Միջուկային անվտանգության հարցերով միջազգային նախարարական համաժողովին մասնակցելու նպատակով Վիեննայում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության Գլխավոր տնօրեն Լի Յոնգին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ից  հայտնում են, որ հանդիպմանը Գլխավոր տնօրեն Յոնգը բարձր գնահատեց տնտեսական զարգացման, աղքատության նվազեցման, կայուն զարգացման նպատակների ազգայնացման եւ իրագործման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռքբերումները եւ արձանագրած տպավորիչ արդյունքները՝ ընդգծելով կառույցի պատրաստակամությունը շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու Հայաստանի կողմից առաջադրվող նախաձեռնություններին: Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է կազմակերպության դերը ՄԱԿ-ի 2030 Կայուն զարգացման օրակարգի իրականացման գործընթացում:
Գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի եւ ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության միջեւ հաստատված բազմամյա համագործակցության, համատեղ ծրագրերի բաերհաջող իրականացման առնչությամբ՝ նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց կառույցի հետ փոխգործակցության առավել ամրապնդման եւ խորացման հարցում Հայաստանի շահագրգռվածությունը:
ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ներդրումների եւ արտահանման խթանման, ՓՄՁ զարգացման, վտանգավոր թափոնների կառավարման եւ ագրոմշակման ոլորտներում UNIDO-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար:
Անդրադառնալով Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների լայն օրակարգին՝ արտգործնախարարը Գլխավոր տնօրեն Յոնգի ուշադրությանը ներկայացրեց երկրում կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ տնտեսական հավասար հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Կառավարության զարգացման օրակարգում նախարար Մնացականյանը որպես առաջնահերթություն առանձնացրեց բարձր տեխնոլոգիաների եւ նորարարության վրա հիմնված տնտեսական հեղափոխության համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումը: Երկուստեք կարեւորվեց արդյունաբերության առանձին ոլորտներում նորարարության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ներուժի եւ ընձեռած հնարավորությունների լիարժեք կիրառումը:

Зограб Мнацаканян встретился с генеральным директором Организации промышленного развития ООН
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, находящийся в Вене для участия в Международной министерской конференции по ядерной безопасности, встретился с генеральным директором Организации промышленного развития ООН Ли Йонгом.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС: Об этом «Арменпресс» сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
На встрече генеральный директор Йонг высоко оценил достижения Армении в направлении экономического развития, сокращения бедности, национализации и реализации Целей устойчивого развития и достигнутые впечатляющие результаты, подчеркнув готовность структуры оказывать последовательное содействие инициативам, выдвигаемым Арменией. Зограб Мнацаканян отметил, что Армения придает большое значение роли организации в процессе реализации повестки стабильного развития ООН до 2030 года. Выразив удовлетворение многолетним сотрудничеством между Арменией и Организацией промышленного развития ООН, успешной реализацией совместных программ, министр Мнацаканян подтвердил заинтересованность Армении в еще большем укреплении и углублении взаимодействия с организацией.
Министр иностранных дел выразил благодарность за продолжительное содействие, оказываемое Армении со стороны UNIDO в сферах стимулирования инвестиций и экспорта, развития МСБ, управления опасными отходами и агроэкологии. Коснувшись широкой повестки инициированных правительством Армении реформ, министр иностранных дел представил вниманию генерального директора Йонга шаги, предпринимаемые в направлении борьбы с коррупцией и создания равных экономических возможностей в стране.
В повестке дня развития правительства Мнацаканян в качестве приоритета выделил создание благоприятных условий для экономической революции, основанной на высоких технологиях и инновациях. Обоюдно была отмечена важность полноценного использования инноваций и потенциала высоких технологий в отдельных сферах промышленности.