ԼՂ հիմնախնդրում ցանկացած միակողմանի զիջում ՀՀ իշխանությունների համար կարող է անշրջելի հետեւանքներ ունենալ. փորձագետ
Ղարաբաղյան հիմնախնդրում ցանկացած միակողմանի զիջում Հայաստանի ցանկացած իշխանության համար կարող է անշրջելի հետեւանքներ ունենալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին փետրվարի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանը, հաղորդում է NEWS.am-ը:
Նրա խոսքով՝ որոշումներ ընդունելու համար անհրաժեշտ է մանրակրկիտ ուսումնասիրել Ադրբեջանի իրավիճակը՝ ստեղծելով վերլուծական կենտրոններ՝ նման Բաքվում այն կենտրոններին, որոնք զբաղվում են հայերի հարցերով: Այվազյանը կարծում է, որ Բաքուն, ըստ էության, հայկական իշխանություններից արժանի պատասխան չի ստանում:
Նա նշեց, որ չնայած սահմանին լավածությունը նվազել է, Ադրբեջանը ակտիվորեն ինժեներական աշխատանքներ է կատարում եւ ամրացնում է իր ռազմական դիրքերը: «Մինչդեռ Հայաստանն անչափ պասիվ է, ավելին՝ նկատվում է Հայաստանի եւ Ղարաբաղի քաղաքական վերնախավերի հարաբերություններում հռետորաբանության փոփոխություն, ինչը չի կարող չմտահոգել»,- շեշտեց փորձագետը:
Գրիգորի Այվազյանը համոզմունք հայտնեց, որ անհրաժեշտ էր Ղարաբաղը ճանաչել 2016 նթվականի ապրիլյան ռազմական ագրեսիայից անմիջապես հետո, եւ հիմա Իլհամ Ալիեւը առիթ չէր ունենա քմծիծաղել հայկական ղեկավարության վրա, որը բանակցություններ է վարում այն ֆոնին, երբ ինքը՝ Երեւանն էլ չի ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:
Փորձագետը հավելեց, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է ձգտեն Ադրբեջանից հայ փախստականների ներկայացուցիչների ներգրավման հարցի բարձրացմանը, որոնք բանակցություններ կվարեին, այսպես կոչված, Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի հետ, բայց ոչ թե կարգավորման հարցով, այլ ուրիշ օրակարգով: «Կարգավորման հարցը պետք է պատվիրակվի Ղարաբաղին, եւ միայն Ստեփանակերտը պետք է բանակցություններ վարի Բաքվի հետ: Մինչեւ համատեղ բնակվելու հնարավոր վայրերի ստեղծման մասին խոսելը, անհրաժեշտ է մտահոգվել հայերի անվտանգության մասին, որոնք նույնպես կցանկանան բարձրացնել իրենց իրավունքների վերականգնման հարցը: Բայց, չգիտես ինչու, այս մասին ոչ ոք չի խոսում, օրինակ՝ այն մասին, որ Բաքվում եւ անցյալում հայերով բնակեցված Ադրբեջանի այլ քաղաքներում ստեղծվեն հայկական բնակավայրեր, որոնց անվտանգությունը պետք է ապահովվի միջազգային մակարդակով, այդ թվում՝ խաղաղապահների կողմից»,- եզրափակեց Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի ղեկավարը:

Эксперт: Любые односторонние уступки по Карабаху могут иметь необратимые последствия для властей Армении
Любые односторонние уступки по карабахскому вопросу могут иметь необратимые последствия для любых властей Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС: Об этом на встрече с журналистами 12 февраля заявил руководитель Ассамблеи азербайджанских армян Григорий Айвазян.
По его словам, для того, чтобы принимать решения, нужно тщательно изучать ситуацию в Азербайджане, создав аналитические центры, наподобие тех центров в Баку, которые занимаются вопросами армян. Айвазян считает, что Баку, по сути, не получает достойного ответа от армянских властей.
Он заметил, что, несмотря на то, что напряженность на границе снизилась, Азербайджан ведет активные инженерные работы и укрепляет свои военные позиции. «Армения тем временем очень пассивна, более того, наблюдается изменение в риторике в отношениях политических элит Армении и Карабаха, что не может не беспокоить», - подчеркнул эксперт.
Григорий Айвазян выразил уверенность в том, что Карабах нужно было признать сразу после военной агрессии в апреле 2016 года, и сейчас у Ильхама Алиева не было бы повода ухмыляться над армянским руководством, ведущим переговоры, на фоне того, что сам Ереван не признал независимость НКР.
Эксперт добавил, что власти Армении должны стремиться к тому, чтобы поднять вопрос вовлечения представителей армянских беженцев из Азербайджана, которые вели бы переговоры с так называемой азербайджанской общиной Карабаха, но не по вопросу урегулирования, а по иной повестке. «Вопрос урегулирования нужно делегировать Карабаху, и только Степанакерт должен вести переговоры с Баку. Прежде чем вести разговоры о создании возможных мест совместного проживания, нужно позаботиться о безопасности армян, которые также захотят поднять вопрос восстановления своих прав. Но почему-то никто не говорит об этом, например, о том, чтобы в Баку и других в прошлом армянонаселенных городах Азербайджана создать армянские поселения, безопасность которых обеспечивалась бы на международном уровне, в том числе миротворцами», - заключил руководитель Ассамблеи азербайджанских армян.