Կրեմլը պատասխանել է Իդլիբի հարցով Էրդողանի մեղադրանքներին
Իդլիբում սիրիական կառավարական բանակի նպատակն է չեզոքացնել ահաբեկիչներին, այլ ոչ թե պատերազմել խաղաղ բնակչության դեմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS.am-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ինչ վերաբերում է Իդլիբի ուղղությամբ հարվածներին, որոնք իրականացնում են սիրիացի զինվորականները, հարվածներ են ահաբեկիչների, այլ ոչ թե քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հայտարարությունը:
Ավելի վաղ Էրդողանը Մոսկվային եւ Դամասկոսին մեղադրել է Իդլիբում խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ հարվածներ հասցնելու մեջ եւ հայտարարել, որ Անկարան մտադիր է հարձակվել սիրիացի զորքերի վրա նույնիսկ դեէսկալացիայի գոտուց դուրս, եթե Դամասկոսը շարունակի հարձակումը:
Ռուսաստանը, Իրանը եւ Թուրքիան 2017 թվականի մայիսին Աստանայում պայմանավորվել են Սիրիայում դեէսկալացիայի 4 գոտի ստեղծելու մասին: Դրանցից 3-ը 2018 թվականին անցել են Դամասկոսի հսկողության տակ: Չորրորդը, որը գտնվում է Իդլիբում եւ հարեւան Լաթաքիայում, Համայում եւ Հալեպում, դեռեւս չի հսկվում կառավարական զորքերի կողմից, դրա մի մասը գրավել են «Ջաբհաթ ան-Նուսրայի» ահաբեկիչները:
2018 թվականի սեպտեմբերին Մոսկվան եւ Անկարան Սոչիում համաձայնագիր են ստորագրել Իդլիբում ապառազմականացման գոտի ստեղծելու մասին, որտեղ գտնվում է ավելի քան տասնյակ տարբեր կազմավորումներ: Դրանցից ամենախոշորը թուրքամետ «Ազատագրման ազգային ճակատը» եւ «Ջաբհաթ ան-Նուսրան» են, ընդհանուր առմամբ մոտ 30 հազար գրոհային:
Սիրիական բանակն այս տարվա հունվարի 26-ին հարձակում է սկսել Հալեպի արեւմուտքում՝ կապված ահաբեկիչների կողմից քաղաքի բնակելի թաղամասերի հրթիռակոծումների հետ, որոնց արդյունքում տասնյակ խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:
Իդլիբում իրավիճակի սրման ֆոնին Անկարան եւ նրա գործընկերների մի մասը մարդասիրական օբյեկտների եւ թուրք զինվորականների ուղղությամբ հարվածներ հասցնելու մեջ մեղադրում են Դամասկոսին եւ Մոսկվային: Ռուսաստանը եւ Սիրիան բազմիցս հայտարարել են, որ տարածաշրջանում անկայունության պատճառը ահաբեկիչների գործողություններն են:

В Кремле ответили на обвинения Эрдогана по Идлибу
Цель сирийской правительственной армии в Идлибе — нейтрализовать террористов, а не воевать против мирного населения, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС:  «Что касается ударов по Идлибу, которые сирийские военные осуществляют, то это удары по террористам, а не по гражданским лицам, — удары, которые преследуют цель нейтрализовать террористов и нейтрализовать их агрессивную деятельность, которую они осуществляют оттуда», — сказал он, комментируя заявления президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Ранее турецкий лидер обвинил Москву и Дамаск в ударах по мирным жителям в Идлибе и заявил, что Анкара намерена атаковать сирийские войска даже вне зоны деэскалации, если Дамаск продолжит наступление.
Россия, Иран и Турция в мае 2017 года в Астане договорились о создании четырех зон деэскалации в Сирии. Три из них в 2018-м перешли под контроль Дамаска. Четвертая, расположенная в провинции Идлиб и частях соседних провинций Латакия, Хама и Алеппо, пока не занята правительственными войсками, большая ее часть захвачена террористами из «Джебхат ан-Нусры».
В сентябре 2018-го Москва и Анкара в Сочи подписали соглашение о создании демилитаризованной зоны в Идлибе, где находится более десятка разных формирований. Наиболее крупные из них — союз протурецких группировок «Национальный фронт освобождения» и «Джебхат ан-Нусра», всего около 30 тысяч боевиков.
Сирийская армия 26 января этого года начала наступление на западе Алеппо в связи с ежедневными обстрелами террористами жилых кварталов города, в результате которых погибли десятки мирных граждан.
На фоне эскалации в Идлибе Анкара и часть ее партнеров обвиняют Дамаск и Москву в ударах по гуманитарным объектам и турецким военным. В России и Сирии не раз заявляли, что причина нестабильности в регионе — действия террористов.