ԱՄՆ-ի կոնգրեսականներն իրենց գրասենյակի աշխատակիցներին կգործուղեն Ղարաբաղ՝ ընտրություններին հետեւելու
Միացյալ Նահանգների մի շարք կոնգրեսականներ հայտարարել են, որ ղարաբաղյան կողմի հրավերով իրենց աշխատակիցները կմեկնեն Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարտի 31-ի ընտրությունների ընթացքին հետեւելու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Մենք անշուշտ ցանկանում ենք արդար ընտրություններ տեսնել Արցախում մարտի 31-ին, ուստի ձեզ տեղյակ եմ պահում, որ որոշել եմ նաեւ իմ աշխատակցին ուղարկել ընտրությունների ընթացքին հետեւելու», -նշեց կոնգրեսականը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Պաշտոնական Բաքուն, որը Լեռնային Ղարաբաղը չի ճանաչում, այնտեղ անցնող բոլոր ընտրությունները «օկուպացված տարածքներում քաղաքական շոու» է անվանում:
Ճանաչի Ադրբեջանը Ղարաբաղի անկախությունը թե ոչ՝ կյանքն այնտեղ շարունակելու է զարգանալ, համոզված է հայկական արմատներ ունեցող կոնգրեսական Ջեքի Կանչելյան Սփիրը. «Շատ կարեւոր է, որ այնտեղի ժողովրդավարությունը շարունակական լինի»:
Կոնգրեսի աշխատակիցների թվում ընտրությունների ընթացքի մոնիտորինգ իրականացնելու համար Ղարաբաղ է պատրաստվում մեկնել կոնգրեսական Ֆրանք Փալոնի ավագ խորհրդական Ջեյմս Ջոնսոնը. «Ուսումնասիրել եւ տեսել եմ, որ Արցախի նախորդ ընտրությունները եղել են ազատ, արդար եւ թափանցիկ բոլոր չափանիշներով: Հույս ունենք, այժմ դրանք նույնպես ազատ կլինեն»:
Ջոնսոնի ղեկավար, կոնգրեսական Ֆրանք Փալոնն իր կողմից ավելացնում է. շատ կարեւոր է ողջ աշխարհին ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարություն է հաստատված. «Մենք ցանկանում ենք մատնանշել, որ Արցախում գործող ժողովրդավարություն է, որը համապատասխանում է ազատ հասարակության բոլոր չափանիշներին»:
Չնայած մի շարք կոնգրեսականների որոշմանը, Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունը նախկինում չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում անցած ընտրությունները:

US Congress members to send their office staff to Karabakh
A number of US Congress members have announced that at the invitation of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) side, their staff will travel to Nagorno-Karabakh to follow the March 31 elections there, news.am reports, citing the Voice of America. Azerbaijan does not recognize Nagorno-Karabakh.
STEPANAKERT, FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS: Whether or not Azerbaijan recognizes Karabakh's independence, life there will continue to evolve, according to Congresswoman Jackie Kanchelian-Speier who has Armenian roots. She added that it is very important that the democracy there is continuous. Congressman Frank Pallone's senior adviser, James Johnson, is also planning to travel as part of the US Congress staff to Karabakh to monitor the elections there.
Johnson said he has studied and found that the previous elections in Artsakh were free, fair, and transparent by all standards. He said they hope they will be free this time, too. And Congressman Pallone himself added that it is very important to show the world that democracy is established in Nagorno-Karabakh. He said they want to point out that there is a working democracy in Artsakh that meets all the standards of a free society. Despite the decision of a number of Congress members, however, the US State Department did not recognize the past elections in Nagorno-Karabakh.