Պոմպեոն նշել է այն պայմանները, որոնց դեպքում Իրաքի նոր վարչապետը կստանա ԱՄՆ-ի աջակցությունը
Իրաքի նոր վարչապետ Ադնան ազ-Զուրֆին ԱՄՆ-ից աջակցություն կստանա, եթե առաջին տեղում դնի երկրի ինքնիշխանությունը, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին Twitter-ի իր էջին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն, փոխանցում է News.am-ը:
«Իրաքցիները ցանկանում են այնպիսի կառավարություն ունենալ, որը կպաշտպանի Իրաքի ինքնիշխանությունը, կապահովի հիմնական կարիքները, կոռումպացված չի լինի եւ կպաշտպանի մարդու իրավունքները: Եթե նորանշանակ վարչապետ Ադնան ազ-Զուրֆին առաջին տեղում դնի այդ շահերը, ապա նա կունենա Միացյալ Նահանգների եւ միջազգային հանրության աջակցությունը»,- գրել է նա:
Երեքշաբթի Իրաքի նախագահ Բարհամ Սալեհն Ադնան ազ-Զուրֆիին նշանակել էր վարչապետի պաշտոնում եւ հանձնարարել էր նրան կառավարություն ձեւավորել: Նա ունի 30 օր՝ նախարարական պաշտոնների թեկնածուներին ընտրելու համար:

Помпео назвал условия, при которых новый премьер Ирака получит поддержку США
Новый премьер-министр Ирака Аднан аз-Зурфи получит поддержку со стороны Соединенных Штатов, если поставит на первое место суверенитет страны, а также борьбу с коррупцией и соблюдение прав человека.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 марта , АРЦАХПРЕСС: Об этом заявил на своей странице в Twitter госсекретарь США Майкл Помпео, передает ТАСС. «Иракцы хотят правительство, которое поддерживает суверенитет Ирака, обеспечивает базовые нужды, не является коррумпированным, а также защищает права человека.
Если недавно назначенный премьер-министром Аднан аз-Зурфи будет ставить эти интересы на первое место, у него будет поддержка США и международного сообщества», - написал он. Президент Ирака Бархам Салех назначил во вторник Аднана аз-Зурфи премьер-министром страны и поручил ему сформировать правительство. Ему отводится 30 дней на подбор кандидатов на министерские посты. 16 марта истек отведенный президенту конституцией срок для назначения нового премьера.