Իսրայելը խստացնում է կարանտինը
Իսրայելի կառավարությունը առաջիկա ժամերին կհաստատի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նոր դրույթները՝ նախկինում երկրում մտցված արտակարգ դրության շրջանակներում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին երկրի քաղաքացիներին ուղղված ատուկ ուղերձում հայտարարել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, փոխանցում է news.am-ը:
Նոր դրույթների համաձայն, որն առայժմ յոթ օրով է մտցվում, բոլոր քաղաքացիներին, բացի «կենսական կարեւոր աշխատանք» կատարողներից եւ բուժաշխատողներից ու օպերատիվ ծառայողներից, արգելվում է դուրս գալ տներից, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ անհրաժեշտ է մթերք, դեղամիջոցներ եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ ձեռք բերել։
Ընդ որում, ինչպես ընդգծել է Նեթանյահուն, տնից հարկադրաբար դուրս գալը չպետք է խախտի առողջապահության նախարարության նախկին պահանջները։ Դա վերաբերում է մեկ տեղում հավաքվող մարդկանց առավելագույն թվին եւ «երկու մետրի կանոնին»։
«Այժմ դա արդեն ոչ թե խնդրանք է, ոչ թե խորհուրդ, այլ պարտադիր պահանջ, որի կատարումը կվերահսկվի իրավասու մարդկանց կողմից»,- հայտարարել է վարչապետը։
Երկրի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալներով՝ մարտի 19-ի ժամը 20։00-ի դրությամբ Իսրայելում կորոնավիրուսով վարակման 44 նոր դեպք է հայտանբերվել։ Այսպիսով, վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմում է 573, որոնցից 266-ը հոսպիտալացվել են։
Վարակվածներից 6-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, 13-ինը՝ միջին ծանրության, մնացածների վիճակը բժիշկների մոտ մտավախություն չի առաջացնում։ 14 մարդ առողջացել եւ դուրս է գրվել հիվանդանոցներից։

Израиль ужесточает карантин
Израильское правительство утвердит в ближайшие часы новые положения по борьбе с эпидемией коронавируса в рамках введенной ранее в стране чрезвычайной ситуации.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта , АРЦАХПРЕСС: Об этом заявил в специальном обращении к гражданам Израиля премьер-министр Биньямин Нетаниягу, передает «Девятый канал».
Согласно новому положению, которое пока вводится на семь дней, всем гражданам, кроме небольшой категории занятых на «жизненно важных работах» и сотрудников медицинских и оперативных служб, запрещено покидать свои дома, за исключением случаев, когда необходимо приобрести продовольствие, лекарства и другие предметы первой необходимости.
При этом, как подчеркнул Нетаниягу, вынужденный выход из дома не должен нарушать введенные раннее требования Минздрава. Это касается максимального количества людей, собирающихся в одном месте и «правила двух метров».
«Сейчас это уже не просьба, не рекомендация, это обязательное требование, выполнение которого будет контролироваться компетентными органами», — заявил премьер-министр. Согласно последним данным Минздрава, опубликованным по состоянию на 20:00 19 марта, в Израиле выявлено 44 новых случаев инфицирования коронавирусом. Таким образом, общее число людей, заразившихся опасной инфекцией, составило 573 человека, 266 из которых госпитализированы.
Состояние шести заболевших оценивается как тяжелое, 13 — средней степени тяжести, состояние остальных пока не внушает опасений медикам, 14 человек выздоровели и выписаны из больниц.