Ադրբեջանի նավթային բյուջեի կապիտուլյացիան
2020 թվականի մարտի 13-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ֆինանս­ների նախարար Ս.Շարիֆովը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսը շոշափելի հարված է հասցրել երկրի տնտեսության, զբոսաշրջության, օդային տրանս­պոր­տի, հյուրանոցների գործունեության և հանրային սննդի ոլորտների վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նա նշել է, որ ինչպես ցանկացած նավթ արդյունահանող երկիր, Ադրբեջանը նույն­պես տնտեսական վնասներ է կրել, սակայն երկրի պետբյուջեի կա­ռուց­վածքն այնպիսին է, որ նավթի գների նվազումն ուղղակի ազդեցություն չի ունենալու Ադրբեջանի ընթացիկ տարվա պետբյուջեի վրա: Այնուհետև Ս.Շարիֆովը իր հակասական կանխատեսումների մեջ ավելացրել է, որ նախնական հաշվարկ­ների համաձայն, անգամ նավթի ներկայիս 30-ից 35 ԱՍՆ դոլար գնի պայ­ման­նե­րում ազդեցությունն Ադրբեջանի եկամուտների վրա կազմելու է 270-ից 340մլն մանաթ (շուրջ 158-ից 200մլն ԱՄՆ դոլար), ինչը կազմում է պետբյուջեի եկամուտների 1,1-ից 1,4%-ը, որն այդքան էլ զգալի գումար չէ:
Բայց անդրադառնանք Ադրբեջանի Հանրապետության պետբյուջեին, համաձայն որի 2020թ. եկամուտները կազմելու են 24 մլրդ 134,5 մլն մանաթ (14,2 մլրդ ԱՄՆ դոլար), որի 56%-ը (13 մլրդ 530 մլն մանաթ՝ 7,9 մլրդ ԱՄՆ դոլար) նախատեսված է ապահովել նավթային ոլորտի եկամուտների հաշվին, իսկ նավթի մեկ բարելի գինը հաշվարկված է 55 ԱՍՆ դոլար արժեքով:
Ս.Շարիֆովի հայտարարությունը, որ Ադրբեջանի Հանրապետության պետբյուջեի կառուցվածքային առանձնահատկություններից ելնելով, նավթի գների նվազումն ուղղակի ազդեցություն չի ունենալու երկրի ընթացիկ տարվա պետբյուջեի վրա պատկանում են ֆանտաստիկայի ժանրին և Ս.Շարիֆովի անհիմն հայտարարությունները ուղղված են ապատեղեկատվության հնարքներ կիրառելով չեզոքացնել Ադրբեջանում տիրող ներքին խուճապը: Աշխարհի բոլոր նավթարդյունահանող երկրներից, որոնց տնտեսությունը հայտնվել է նավթի գների անկման պատճառով լուրջ ռիսկերի գոտում, հատուկ առանձնացվում է Ադրբեջանը՝ վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում Ադրբեջանն ակտիվաց­րել է գլոբալ ածխաջրածնային հումքի արտահանումը, զգալիորեն մեծացրել է մասնակցությունը նավթի և գազի մատակարարման գործում, հայտարարել խոշոր ներդրումների մասին, ինչպես իր տարածքում, այնպես էլ այլ երկրներում: Տվյալ գործողությունների հակառակ կողմը դարձավ այն, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) պարտքային բեռը սրընթաց ավելացավ՝ հասնելով 10 մլրդ ԱՄՆ դոլարի շեմին։ Նավթի գների անկումը փոխ­հա­տուցել նավթամթերքի արդյունահանման զգալի աճով չի ստացվի, երկրի տնտեսության դիվերսիֆիկացման ծրագիրը արագ արդյունավետ արդյունքների չի բերի, իսկ 2020 թվականի Ադրբեջանի բյուջեում նախատեսված խոշոր սոցիալական ծախսերի նվազեցմանը Իլհամ Ալիևի ռեժիմը չի գնա քաղաքական նկատառումներով:

Капитуляция нефтяного бюджета Азербайджана
13 марта 2020 года министр финансов Азербайджанской Республики С. Г. Шарифов заявил, что коронавирус нанес ощутимый удар по экономике страны, туризму, воздушному транспорту, деятельности гостиниц и сфере общественного питания.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта , АРЦАХПРЕСС: Он отметил, что, как и любая нефтедобывающая страна, Азербайджан также понес экономический ущерб, однако структура госбюджета страны такова, что снижение цен на нефть не будет иметь прямого влияния на госбюджет Азербайджана на текущий год. Далее Шарифов в своих противоречивых прогнозах добавил, что, согласно предварительным подсчетам, даже в условиях нынешней цены на нефть от 30 до 35 долларов влияние на доходы Азербайджана составит от 270 до 340 млн манатов (около $ 158 - $ 200 млн), что составляет 1,1 - 1,4% доходов госбюджета, не столь значительную сумму. Но обратимся к госбюджету Азербайджанской Республики, согласно которому доходы 2020 г. составят 24 млрд 134,5 млн манатов (14,2 млрд долларов США), из которых 56% (13 млрд 530 млн манатов - 7,9 млрд долларов США) планируется обеспечить за счет доходов нефтяной отрасли, а цена за баррель нефти рассчитана на 55 долларов. Заявление С. Шарифова о том, что, исходя из структурных особенностей госбюджета Азербайджанской Республики, снижение цен на нефть не будет иметь прямого влияния на госбюджет страны на текущий год, принадлежат жанру фантастики, и необоснованные заявления Шарифова направлены на нейтрализацию внутренней паники в Азербайджане с использованием дезинформации.
Из всех нефтедобывающих стран мира, экономика которых оказалась в зоне серьезных рисков из-за падения цен на нефть, особо выделяется Азербайджан: за последние два -три года Азербайджан активизировал экспорт глобального углеводородного сырья, значительно увеличил свое участие в поставках нефти и газа, объявил о крупных инвестициях как на своей территории, так и в других странах. Обратной стороной этих действий стало то, что долговая нагрузка государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) стремительно увеличилась, достигнув отметки в 10 млрд долларов США. Снижение цен на нефть компенсировать значительным ростом добычи нефтепродуктов не получится, программа диверсификации экономики страны не приведет к быстрому результативному исходу, а на сокращение крупных социальных расходов в бюджете Азербайджана на 2020 год режим Ильхама Алиева не пойдет по политическим соображениям.