Այսօր լրանում է Արթուր Մկրտչյանի ծննդյան 56-ամյակը
Այսօր լրանում է Արցախի քաղաքական և պետական գործիչ, ՀՅԴ անդամ, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ, ազգագրագետ Արթուր Մկրտչյանի ծննդյան 56-ամյակը։
Այսօր լրանում է Արթուր  Մկրտչյանի ծննդյան 56-ամյակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը նշեց, որ Արթուր Մկրտչյանը նոր սերնդի քաղաքական գործիչ էր , ով փորձեց իրագործել և պահպանել ազգային շահը։
«Նա ըստ էության քաղաքական նոր մշակույթ բերեց՝ արտահայտելով ժողովրդի իղձերն ու ցանկությունները, ինչն իմ կարծիքով նրան հաջողվեց։ Չնայած կարճ ժամանակով նա մնաց երկրի ղեկավարի պաշտոնում, բայց իր ուրույն գործունեությամբ նպաստեց Արցախի Հանրապետության պետականաշինության գործին։ Որպես անձնավորություն նա շատ պարզ էր, բայց և բազմաբովանդակ, մարդամոտ ու անմիջական, ով ապրում էր մարդու հոգսերով»,-ասաց Վ. Բալայանը՝ հավելելով, որ Ա. Մկրտչյանը միաժամանակ նաև կայացած գիտնական էր՝ մտավորականի ընդգծված կերպարով։
Նշեք, որ Արթուր Մկրտչյանը ծնվել է 1959 թվականին Հադրութի շրջանի Էդիլու գյուղում։ 1976 թվականին ավարտելով գյուղի միջնակարգ դպրոցը ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանկ պատմական ֆակուլտետը։ Համալսարանն ավարտելուց հետո սովորել է Մոսկվայի Միկլուխո Մակլայի անվան ազգագրության ինստիտուտի ասպիրանտուրայում։ Այն ավարտելուց հետո 1981-1983 թվականներին աշխատել է Հայաստանի ազգագրության պետական թանգարանում, ապա 1986 թվականին տեղափոխվել է ծննդավայր և աշխատել Հադրութի պատմա-երկրագիտական թանգարանի տնօրեն։ 1988 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական թեզ և ստացել պատմության գիտությունների թեկնածուի աստիճան։ Մասնակցել է Հադրութի շրջանի հայկական գոտիների ազատագրման կռիվներին։ 1992 թվականի հունվարին ընտրվել է ԼՂՀ ԳԽ առաջին նախագահ։ Ամուսնացած էր, ուներ երկու երեխա։1992 թ.վականի ապրիլի 14-ին եղերական մահը կտրեց նրա կյանքի թելը՝ ըստ պաշտոնական վարկածի մահացել է զենքի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով։

Сегодня видному арцахскому политическому деятелю Артуру Мкртчяну исполнилось бы 56 лет
Сегодня исполняется 56 лет со дня рождения арцахского государственного и политического деятеля, первого председателя Верховного Совета НКР Артура Мкртчяна.
СТЕПАНАКЕРТ 16 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» депутат фракции «Дашнакцутюн» Национального Собрания НКР, доктор исторических наук, профессор ВаграмБалаян отметил, что Артур Мкртчян был политическим деятелем нового поколения, который пытался осуществлять и сохранять национальные интересы.
«По сути, он сформировал новую политическую культуру, выразив желания и волю народа, и это, на мой взгляд, ему удалось. Несмотря на то, что он занимал должности главы республики короткий промежуток времени, своей деятельностью он способствовал делу построения государственности Арцаха. Это был открытый, общительный и непосредственный человек, который жил повседневными заботами людей», – отметил Ваграм Балаян, подчеркнув, что Артур Мкртчян вместе с тем был и состоявшимся ученым.
Артур Мкртчян родился 16 февраля 1959, в Гадруте (НКАО). В 1981г. окончил исторический факультет Ереванского государственного университета; в 1982 поступил в аспирантуру Московского института краеведения и этнографии. В 1986г. вернулся в Ереван и некоторое время работал в институте краеведения и этнографии. Затем вернулся на родину и работал директором Гадрутского краеведческого музея. В 1988г. защитил кандидатскую диссертацию, получив ученую степень кандидата исторических наук. Был депутатом Верховного Совета НКР первого созыва, а с января по апрель 1992 занимал должность председателя Верховного совета НКР. Скончался 14 апреля 1992г.