Ֆիջին իրեն հռչակել է զերծ COVID-19-ից
Ֆիջին իրեն COVID-19-ից զերծ է հռչակել այն բանից հետո, երբ կղզի պետության վարակված վերջին պացիենտն ապաքինվել է:
930 հազար բնակիչ ունեցող Ֆիջիում խուճապ էր, երբ մարտի կեսին հայտարարվեց կորոնավիրուսի առաջին դեպքի մասին, բայց մեկուսացման խիստ միջոցառումները եւ սահմանապահ վերահսկողությունը զսպեցին վարակը, որն իր գագաթնակետին հասավ 18 հաստատված դեպքով:
Ֆիջիի վարչապետ Ֆրանկ Բայնիմարաման հայտարարել է, որ երկրի հաջողությունը «պատասխանն է աղոթքներին, ծանր աշխատանքին եւ գիտության հաստատմանը»: «Եվ անգամ այն պարագայում, որ թեստերի թիվն օրեցօր աճում է, 45 օր է անցել այն ժամանակից, երբ մենք գրանցեցինք վերջին դեպքը: Մահվան դեպքերի բացակայությամբ ապաքինման մեր ցուցանիշը կազմում է 100 տոկոս»,- ասել է նա:
Նախապես խախղաղօվկիանոսյան կղզիները համարվում էին աշխարհում վիրուսի հանդեպ ամենախոցելիներից մեկը՝ առողջապահության ենթակառուցվածքներում ռեսուրսների անբավարարության եւ հիվանդությունների բարձր մակարդակի պատճառով, ինչպիսին են դիաբետը եւ սրտի հիվանդությունները: Մտավախություններ կային նաեւ, որ աշխարհագրական մեկուսացումը կարող է կղզիները վերածել ինֆեկցիայի ինկուբատորի:
Սակայն տարածաշրջանի երկրներն արագ գործեցին եւ թանկ գին ունեցող որոշում ընդունեցին՝ փակել սահմաններն ու արգելել տնտեսությանն աջակցող զբոսաշրջությունը, որպեսզի պաշտպանեն իրենց բնակչությանը:
Արյունքում շատ կղզիներ չգրանցեցին այս վիրուսով վարակման ոչ մի դեպք, ներառյալ Պալաուն, Տոնգան, Սողոմոնյան կղզիները, Սամոան, Մարշալյան կղզիները, Վանուատուն, Կուկի կղզիները եւ Միկրոնեզիան:

Фиджи объявила себя свободной от COVID-19
Фиджи объявила себя свободной от COVID-19 после того, как последний инфицированный пациент островного государства выздоровел, передает AFP.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня, АРЦАХПРЕСС: На Фиджи с населением в 930 000 жителей была паника, когда в середине марта было объявлено о первом случае коронавируса, но строгие меры изоляции и пограничный контроль сдержали инфекцию, которая достигла своего пика в 18 подтвержденных случаях.
Премьер-министр Франк Байнимарама  заявил, что успех страны стал  «ответом на молитвы, тяжелую работу и утверждение науки».  «И даже при том, что число тестов растет с каждым днем, прошло 45 дней с тех пор, как мы зарегистрировали последний случай. При отсутствии смертельных случаев наш показатель выздоровления составляет 100 процентов».
Первоначально тихоокеанские острова считались одними из самых уязвимых к вирусу в мире из-за нехватки ресурсов в инфраструктуре здравоохранения и высокого уровня заболеваний, таких как диабет и болезни сердца. Существовали также опасения, что географическая изоляция может превратить острова в инкубаторы инфекции.
Однако страны региона действовали быстро и приняли дорогостоящее решение закрыть границы и туризм, которые поддерживают их экономику, чтобы защитить свое население.
В результате многие не зафиксировали ни одного случая заражения этим вирусом, включая Палау, Тонга, Соломоновы Острова, Самоа, Маршалловы Острова, Вануату, Острова Кука и Микронезию.