Իրաքում հրթիռակոծել են ԱՄՆ դեսպանատունը, որը գտնվում է Բաղդադի այսպես կոչված «կանաչ գոտում»:
Դա տեղի է ունեցել դեսպանատան տարածքում Patriot զենիթահրթիռային համակարգերի փորձարկումից մի քանի ժամ անց:
Զենիթահրթիռային համակարգի փորձարկումը դժգոհություններ էր առաջացրել Իրաքում: Մասնավորապես` Իրաքի խորհրդարանի փոխխոսնակ Հասան ալ-Քաաբին և անվտանգության և պաշտպանության հանձնաժողովի ղեկավար Մուհամեդ Ալ Ռիդան այդ քայլը բնորոշել են որպես «սադրանք»:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ տեղյակ է իրավիճակից: Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը տեղի ունեցածը սպառնալիք է համարում:
«Դա վտանգավոր է ոչ միայն մեզ, այլ նաև Իրաքի կառավարության, հարևան դիվանագիտական առաքելությունների, նախկին միջազգային գոտու և հարևան թաղամասերի բնակիչների համար»,-ասել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
Հունիսի կեսերին Իրաքի զինված ուժերի համատեղ հրամանատարությունը տեղեկացրել է, որ վարչապետ Մուստաֆա ալ-Քազեմին կարգադրել է ստեղծել հատուկ հանձնաժողովներ ՝ նման միջադեպերը կասեցնելու համար:

В Ираке обстреляли американское посольство
В Ираке обстреляли ракетами посольство США, которое находится в так называемой «зеленой зоне» Багдада.
СТЕПАНАКЕРТ, 6  июля  АРЦАХПРЕСС: Это произошло через несколько часов после проведения на территории посольства испытаний зенитно-ракетного комплекса (ЗРК) Patriot, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал Rudaw.
Испытания вызвали недовольство со стороны Ирака. В частности, вице-спикер парламента Хасан аль-Кааби и глава комитета по безопасности и обороне в парламенте Мухаммед Аль Рида расценили такой шаг как провокацию, передает Лента.ру.
Госдепартамент США заявил, что в курсе ситуации. В беседе с РИА Новости представитель внешнеполитического ведомства подчеркнул, что Вашингтон считает случившееся угрозой. «Это опасность не только для нас, но и для правительства Ирака, соседних дипломатических миссий и жителей бывшей международной зоны и окружающих кварталов», — добавил он.
В середине июня возле американского посольства в Багдаде упало четыре ракеты. Были слышны взрывы, в здании дипмиссии сработала сигнализация. О пострадавших не сообщалось.