Դանիան հավանություն է տվել «Հյուսիսային հոսք-2»-ի վերջին հատվածի կառուցմանը
Դանիան թույլ է տվել «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցման մեջ օգտագործել դանիական բացառիկ տնտեսական գոտում խարիսխային դիրքավորմամբ խողովակաշարեր տեղադրող նավերը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է Դանիայի էներգետիկ գործակալության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է news.am-ը:
Այս որոշումն ընդունվել է ի պատասխան Nord Stream 2 AG օպերատոր-ընկերության հայտի՝ Մայրցամաքային շելֆի մասին օրենքին համապատասխան եւ հիմնված է ՄԱԿ-ի Ծովային իրավունքի մասին բանաձեւով նախատեսված Կոպենհագենի պարտավորությունների վրա, նշվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ: Այնտեղ ընդգծվում է, որ Դանիան պարտավոր է թույլատրել տարանցիկ խողովակաշարերի կառուցումը՝ հաշվի առնելով անվտանգության պահանջները, ռեսուրսները եւ շրջակա միջավայրի պահպանությունը:
Դանիայի էներգետիկ գործակալության որոշման համաձայն, «Հյուսիսային հոսք-2»-ի կառուցման մեջ կարող են կիրառվել խողովակաշարեր տեղադրող նավեր ոչ միայն դինամիկ դիրքավորմամբ, ինչը թույլատրվել է 2019-ի հոկտեմբերի 30-ին, այլեւ խարսխային դիրքավորմամբ։ Դրա համար առանձին թույլտվություն էր պահանջվում այն պատճառով, որ այս տարածքում Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ խորտակվել են քիմիական նյութերով տարաներ, այնպես որ նավերի խարսխումը եւ ծովի հատակին հասնելը կապված է դրանց հարվածելու ռիսկի հետ:
Էներգետիկ գործակալության որոշումը դեռ կարող է բողոքարկվել Դանիայի էներգետիկայի հարցերով վերաքննիչ խորհրդում:
«Հյուսիսային հոսք-2»-ի շինարարությունը, որը, արդեն գոյություն ունեցող «Հյուսիսային հոսք»-ին զուգահեռ, պետք է Բալթիկ ծովի հատակով ռուսական գազը հասցնի Գերմանիա, դադարեցվել էր 2019-ի վերջին՝ նախագծին մասնակցող եվրոպական կառուցապատողների նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառով: Վերջերս ամերիկացի սենատորները հայտարարել են պատժամիջոցների ընդլայնման մասին, որոնք ուղղված են շինարարության դադարեցմանը: Ըստ Վաշինգտոնի, այս գազատարը կուժեղացնի Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազի մատակարարումներից:
Քանի դեռ ԱՄՆ-ը եւ եվրոպական մի շարք պետություններ դեմ են նոր գազատարի կառուցմանը, այն երկրները (Ֆինլանդիա, Շվեդիա, Գերմանիա, Դանիա), որոնց տարածքային ջրերով այն անցնում է, թույլատրել են խողովակների տեղադրումը:
Հուլիսի 1-ին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ «Հյուսիսային հոսք-2»-ի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները չեն համապատասխանում Գերմանիայի իրավական պատկերացումներին, եւ որ Բեռլինը մտադիր է ավարտել նախագիծը:

Дания одобрила "Северный поток - 2"
Министерство по проблемам климата и энергетики Дании утвердило строительство второго газопровода по дну Балтийского моря для поставок российского газа в Европу.
Дания одобрила
СТЕПАНАКЕРТ, 7  июля  АРЦАХПРЕСС: Дания одобрила строительство второго газопровода по дну Балтийского моря. Датское энергетическое агентство утвердило проект "Северного потока - 2", один из участков которого проходит в территориальных водах страны, сообщил в среду, 30 октября, министр по проблемам климата и энергетики Дан Йёргенсен.
В заявлении агентства в свою очередь указывается, что 147-километровый участок, проходящий через датские территориальные воды, "предпочтительнее" немного более протяженному юго-восточному маршруту, а также северо-западному маршруту. При этом агентство указало на "наименьший риск и влияние с точки зрения защиты окружающей среды и безопасности".
Реализация проекта "Северный поток - 2" затягивалась из-за Дании
По газопроводу "Северный поток - 2" планируется поставлять российский газ в Европу. Его строительство по планам "Газпрома" должно было завершиться к концу 2019 года, однако осуществление проекта затягивалось из-за отсутствия разрешения властей в Копенгагене на прокладку газопровода через датские территориальные воды. В случае отказа "Газпром" мог бы проложить трубу по другому маршруту, однако это привело бы к увеличению сроков и удорожанию строительства.
КОНТЕКСТ
Решение европейских компаний формально покинуть проект газопровода из-за возражений Польши увеличивает расходы "Газпрома" и повышает шансы "Южного потока", считает Андрей Гурков. (15.08.2016)
Проект "Северный поток - 2" реализуется рядом российских и европейских компаний, труба должна быть проложена по Балтийскому морю параллельно с уже существующим "Северным потоком". Большинство стран, через территориальные воды которых проходит "Северный поток - 2" (Финляндия, Швеция, Германия), уже ранее предоставили свои разрешения на его прокладку. Дания была последней страной, которая должна была одобрить строительство для своевременного завершения проекта.
Спорный газопровод
Вместе с тем "Северный поток - 2" считается крайне неоднозначным проектом. Против его реализации выступает Украина, рассматривающая еще один газопровод в обход ее границ в качестве угрозы транзиту российского газа через ее территорию. Ряд других европейских стран, в частности Польша, считают "Северный поток - 2" угрозой энергетической безопасности Европы. Соединенные Штаты также уверены, что проект усилит зависимость Европы от поставок газа из России.
Канцлер ФРГ Ангела Меркель (Angela Merkel) поддерживает строительство газопровода, но вместе с тем подчеркивает, что будет настаивать на сохранении транзита российского газа через Украину.