Ռուսաստանը Խաղաղ օվկիանոսում խորտակել է «Պրոգրես ՄՍ-13» տիեզերական բեռնատարը
Լույս հուլիսի 9-ի գիշերը «Պրոգրես ՄՍ-13» բեռնատար տիեզերանավը, ավարտելով իր բազմամյա առաքելությունը, լքել է Միջազգային տիեզերակայանը, մուտք գործել Երկրի մթնոլորտ և խորտակվել Խաղաղ օվկիանոսում:
Այս գործողության բոլոր փուլերն իրականացվել են «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի կազմում ընդգրկված թռիչքային կառավարման կենտրոնի բալիստիկ և նավիգացիոն ծառայության մասնագետների հաշվարկների համաձայն:
Հերթական բեռնաթափումից  հետո տիեզերանավը շարժվել է դեպի Երկիր: Բեռնատարի շարժիչային համակարգը սկսել է արգելակել 00:31-ին (Երևանի ժամանակով 01:31-ին), չորս րոպե անց այն դադարել է աշխատել, իսկ տիեզերանավը շարունակել է իջնել:
«Ռոսկոսմոս»-ից տեղեկացրել են, որ տիեզերանավի չայրվող կառուցվածքային տարրերի անկումը տեղի է ունեցել Խաղաղ օվկիանոսի  չնավարկվող շրջանում ՝ Նոր Զելանդիայի մայրաքաղաք Վելինգթոնից մոտավորապես 1800 կմ հարավ-արևելք ընկած տարածքում:

Грузовой космический корабль «Прогресс МС-13» затопили в Тихом океане
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июля  АРЦАХПРЕСС: Грузовой космический корабль «Прогресс МС-13» вечером в среду, 8 июля, был отстыкован от Международной космической станции (МКС) и затоплен в несудоходном районе Тихого океана. Об этом сообщили в государственной корпорации «Роскосмос», уточнив, что аппарат отстыковался от МКС в 21:22 по московскому времени.
Потом, в соответствии с расчетными данными специалистов Центра управления полетами ЦНИИмаш, космический грузовик в 01:05 (мск) вошел в атмосферу Земли, где почти целиком сгорел.
«Падение несгораемых элементов конструкции корабля произошло в несудоходном районе акватории Тихого океана, примерно в 1 800 км юго-восточнее города Веллингтон (Новая Зеландия)», - рассказали журналистам в пресс-службе «Роскосмоса».
Напомним, как писал сайт kp.ru, корабль «Прогресс МС-13» с помощью ракеты-носителя «Союз-2.1а» был запущен с космодрома Байконур 6 декабря 2019 года, он доставил на борт орбитальной станции воду, топливо, кислород и другие важные грузы.