Մնացականյանն ընդգծել Մինսկի խմբի համանախագահության անփոխարինելի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում
Հուլիսի 22-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելի հետ, որին միացել է նաև Ադրբեջանի նորանշանակ ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Նախարար Մնացականյանը անդրադարձ է լայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով լարված իրադրության շուրջ վերջին զարգացումներին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորել է լարվածության թուլացման և հրադադարի ռեժիմի վերականգման ու ամրապնդման ուղղությամբ ձեռք բերված նախկին պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը որպես առաջնային քայլ ընդգծել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից և պատերազմի սպառնալիքից հրաժարումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը, անդրադառնալով հեռախոսազրույցի ձևաչափին, առանձնահատուկ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անփոխարինելի դերը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Նախարար Մնացականյանը նաև բարձր է գնահատել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, ինչպես նաև վերջինիս այն դիտարկումը, որ տարածաշրջանային երկրները պետք է ձեռնպահ մնան իրադրության ապակայունացմանն ուղղված գործողություններից:

Мнацаканян подчеркнул незаменимую роль сопредседательства МГ в процессе мирного урегулирования
22 июля состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Джозефом Бореллом.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля  АРЦАХПРЕСС: К разговору также присоединился новоназначенный Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
Министр Мнацаканян коснулся последних событий вокруг напряженной ситуации, возникшей вследствие военных действий, развязанных Азербайджаном с 12 июля на некоторых участках армяно-азербайджанской границы.
Министр Мнацаканян подчеркнул важность выполнения ранее достигнутых договоренностей о снижении напряженности, восстановлении и укреплении режима прекращения огня. В этом контексте глава МИД РА в качестве первоочередного шага отметил необходимость отказа военно-политического руководства Азербайджана от воинственной риторики и угрозы войны.
Коснувшись формата телефонного разговора, Зограб Мнацаканян особо подчеркнул незаменимую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Министр Мнацаканян также высоко оценил безоговорочную поддержку формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ со стороны Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности, а также заявление последнего о том, что страны региона должны воздерживаться от действий, направленных на дестабилизацию ситуации