Մնացականյանն ընդգծել Մինսկի խմբի համանախագահության անփոխարինելի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում
Հուլիսի 22-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելի հետ, որին միացել է նաև Ադրբեջանի նորանշանակ ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Նախարար Մնացականյանը անդրադարձ է լայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով լարված իրադրության շուրջ վերջին զարգացումներին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորել է լարվածության թուլացման և հրադադարի ռեժիմի վերականգման ու ամրապնդման ուղղությամբ ձեռք բերված նախկին պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը որպես առաջնային քայլ ընդգծել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից և պատերազմի սպառնալիքից հրաժարումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը, անդրադառնալով հեռախոսազրույցի ձևաչափին, առանձնահատուկ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անփոխարինելի դերը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Նախարար Մնացականյանը նաև բարձր է գնահատել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, ինչպես նաև վերջինիս այն դիտարկումը, որ տարածաշրջանային երկրները պետք է ձեռնպահ մնան իրադրության ապակայունացմանն ուղղված գործողություններից:

On July 22 Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatskanyan had a phone conversation with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice President of the European Commission, Josep Borrell. The newly appointed Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov also joined the conversation, the Armenian MFA stated.
Armenian FM highlights exclusive role of OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in NK peace process
STEPANAKERT, JULY 23, ARTSAKHPRESS:  Zohrab Mnatsakanyan commented on the recent developments concerning escalation across certain parts of the Armenia-Azerbaijan border as a result of the hostilities instigated by Azerbaijan since July 12.
Zohrab Mnatsakanyan also emphasized the importance of implementation of the previous agreements on reducing tensions, restoring and strengthening the ceasefire. In this context,  Zohrab Mnatsakanyan stressed the priority of denouncement of bellicose rhetoric and war threats by the political-military leadership of Azerbaijan.
Referring to the format of the phone conversation, Zohrab Mnatsakanyan particularly underlined the exclusive role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the Nagorno Karabakh peace process.
Minister Mnatsakanyan also highly appreciated the unequivocal support of the EU High Representative/Vice President to the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, as well as his remarks that the regional countries should refrain from any actions aimed at destabilization of the situation.