Թուրքիայում որոշել են 150-ամյա քրիստոնեական գերեզմանոցը կանաչապատ գոտու վերածել
Թուրքիայի Հաթայ նահանգի Սամանդաղ շրջանում գտնվող 150–ամյա քրիստոնեական գերեզմանոցը տարածքի վերակառուցման նախագծում ներկայացվել է որպես կանաչապատ գոտի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սամանդաղըի հույն ուղղափառ եկեղեցու հիմնադրամին պատկանող հողատարածքի կարգավիճակի փոփոխության մասին հիմնադրամի տնօրինությունը տեղեկացել է պատահաբար՝ 9 ամիս առաջ։ Հիմնադրամի տնօրեն Դիմյան Էմեքթաշը նշել է, որ այդ առթիվ բողոք են ներկայացրել, սակայն դեռևս որևէ պատասխան չեն ստացել, փոխանցում է ermenihaber-ը:
Էմեքթաշի խոսքով՝ իրենք դիմել են նաև տեղի համայնքապետարան, որտեղից պատասխանել են, որ տեղի ունեցածը նախորդ իշխանությունների սխալի հետևանքն է։
Հունական գերեզմանոցը գտնվում է Հաթայի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու անմիջական հարևանությամբ։ Դեռ 1870-ական թվականներից այն տեղի քրիստոնյաների կողմից օգտագործվող միակ գերեզմանոցն է։

В Турции решили превратить 150-летнее христианское кладбище в зеленую зону
150-летнее христианское кладбище в районе Самандаг провинции Хатай в Турции было представлено как зеленая зона в проекте реконструкции. Об этом сообщает Ermenihaber со ссылкой на турецкие СМИ.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 Августa, АРЦАХПРЕСС: Об изменении статуса земли, принадлежащей фонду, руководство Греческой православной церкви в Самандаге было проинформировано 9 месяцев назад случайно. Директор фонда Димян Эмекташ отметил, что они подавали жалобу по этому поводу, но пока не получили ответа.
По словам Эмекташа, они обратились в местный муниципалитет, где ответили, что случившееся стало результатом ошибки предыдущих властей.
Греческое кладбище находится рядом с церковью Святой Марии Богородицы в Хатае. Это единственное кладбище, используемое местными христианами с 1870-х годов.