Մոսկվայում բացվել է հայ նշանավոր գիտնական Անդրանիկ Պետրոսյանցի հուշատախտակը
Օգոստոսի 20-ին՝ Մոսկվայում Ռուսաստանի միջուկային ոլորտի 75-ամյակի տոնակատարության օրը, տեղի է ունեցել խորհրդային և հայ նշանավոր գիտնական, պետական գործիչ, միջուկային արդյունաբերության հիմնադիր-հայրերից մեկի՝ Անդրանիկ Պետրոսյանցի հուշատախտակի բացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից։
Հուշատախտակի ճարտարապետը Նատալյա Վիլվովսկայան է, տեղադրվել է Պովարսկայա փողոց 31/29 տան ճակատային մասում, որտեղ բնակվել է հայտնի գիտնականը:
Արարողության ժամանակ ելույթ է ունեցել ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը։
Պահեստի գեներալ-մայոր, ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, սոցիալիստական աշխատանքի հերոս Անդրանիկ Պետրոսյանցը (1906, Վլադիկավկազ -  2005, Մոսկվա) 1962 թվականից ԽՍՀՄ ատոմային էներգիայի օգտագործման պետական կոմիտեի նախագահն է եղել։ Գիտական աշխատանքները վերաբերում են ԱԷԿ-ի ջերմաէներգետիկական սարքավորումների օպտիմալացման, խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի օգտագործման, ատոմային էլեկտրակայանների շրջակայքում ճառագայթային իրադրության ուսումնասիրման հարցերին։ Ատոմային տեխնիկայի և գիտության ժամանակակից պրոբլեմներին նվիրված Պետրոսյանցի գրքերից մի քանիսը թարգմանվել և հրատարակվել են արտասահմանյան երկրներում (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ճապոնիա, Անգլիա)։

В Москве состоялось открытие мемориальной доски Андранику Петросьянцу
Накануне, 20 августа, в день празднования 75-летия российской атомной отрасли, состоялось открытие памятной доски крупному советскому и армянскому ученому, государственному деятелю, одному из отцов-основателей атомной промышленности Андранику Петросьянцу.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 Августa, АРЦАХПРЕСС:  Об этом сообщается на странице посольства Армении в России в соцсети Facebook.
Мемориальная доска (архитектор – Наталия Вильвовская) установлена на фасаде дома 31/29 по улице Поварская, в котором прожил известный ученый. На фасаде дома была открыта также мемориальная доска одному из руководителей советского атомного проекта Авраамию Завенягину.
На торжественном мероприятии выступил посол Армении в России Вардан Тоганян, в своей речи подчеркнув важность увековечения памяти известного ученого и государственного деятеля.
«Это очень знаменательный день для нас. В центре российской столицы мы увековечиваем память нашего известного соотечественника, крупного ученого Андраника Петросьянца, жизнь и биография которого неразрывно связаны с развитием советской атомной промышленности. На протяжении всей жизни Петросьянц был тесно связан со своей Родиной, являлся членом Академии наук Армении, внес свой значимый вклад в развитие атомной отрасли в республике и строительство армянской атомной станции», – отметил посол.
О заслугах А. Петросянца на мероприятии рассказали председатель межрегионального общественного движения ветеранов атомной энергетики и промышленности Владимир Огнев, внук академика Андрей Петросьян, а также другие деятели отрасли.