Բուլղարիայի ամենահին հայկական եկեղեցին նշում է կառուցման 400-ամյակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Բուլղարիայի լրատվական գործակալությունը:
Համարվում է, որ Սուրբ Աստվածածինը Բուլղարիայի ամենահին հայկական եկեղեցին է: Եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում տարիներ առաջ հայտնաբերվել է կառուցման թվականը նշող քարե սալիկը:
Եկեղեցու գմբեթը եզակի է իր որմնանկարներով, որոնք, հետազոտողների կարծիքով, հազվագյուտ առանձնահատկություն են հայկական եկեղեցիների համար: Մեկ այլ յուրահատկություն են նաև եկեղեցու հարավային և հյուսիսային կողմերի կենտրոնական աշտարակների վերևում գտնվող անցքերը, որոնք ծառայում են ակուստիկայի բարելավման համար:
Պատերը ծածկված են կրոնական յուղով ստեղծված նկարներով, որոնցից շատերի հեղինակը սիլիստրացի նկարիչ Բեդիգ Բեդրոսյանն է:
Եկեղեցին գտնվում է մոտ 180 քմ մակերեսով բակում, որտեղ կան նաև քահանայի համար փոքրիկ տնակ և մի շենք, որտեղ նախկինում տեղակայված էր հայկական դպրոցը, իսկ այժմ գտնվում է հանրային կենտրոնը և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը, որը նախագծել է Դիրան Ապելյանը:

The Armenian Church of the Holy Virgin in the Bulgarian city of Silistra marked its 400th anniversary on August 23, the Bulgarian News Agency reports.
Oldest Armenian Church in Bulgaria marks 400th anniversary
STEPANAKERT, AUGUST 24, ARTSAKHPRESS: It is the oldest Armenian Church in Bulgaria. Repair works at the church years ago led to the discovery of a stone plate with the year of the church’s construction.
The church's dome is unique with its frescoes which, according to researchers, are a rare feature for Armenian churches. Another untypical feature are the openings in the upper part of the southern and northern sides of the central space inside the building, which serve to improve acoustics.
The walls are covered in religious oil paintings - not in frescos - many of which created by Silistra-based painter Bedig Bedrosyan.
The church is located inside a courtyard of some 1,800 sq m which also has a small house for the priest, a building that used to house the Armenian school and is now a community centre, and a memorial to the victims of the Armenian Genocide designed by Diran Apelyan.