Ազատ շրջանառության զենք չի տրվելու քաղաքացիներին. փոխնախարարը մանրամասնեց աշխարհազորի նպատակները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին սեպտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը:
«Ազատ շրջանառության զենք չի տրվելու քաղաքացիներին: Մենք ենթադրում ենք, որ համապատասխան ներգրավումը տեղի է ունենալու բացառապես մարտական գործողությունների, ռազմական սպառնալիքի առկայության դեպքում: Զենքը բաժանվելու է աշխարհազորում կցագրված քաղաքացիներին միայն այն պարագայում, երբ մարտական գործողություններ են սկսվում կոնկրետ վայրում կամ դրա սպառնալիք է առաջանում: Դա չի նշանակում, որ քաղաքում շրջելու են զինված մարդիկ»,- ասաց Բալայանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ աշխարհազորում նախատեսում են կցագրել մինչև 70 տարեկան անձանց, որոնց հետ պարբերաբար որոշակի վարժանքներ են իրականացվելու, իսկ զորակոչվելուց և զինծառայողի կարգավիճակ ստանալուց հետո քաղաքացիներն ու նրանց ընտանիքի անդամներն օգտվելու են համապատասխան սոցիալական երաշխիքներից:
Պաշտպանության նախարարությունը e-draft.am իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում հանրային լայն քննարկման է ներկայացրել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաuտանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Օրենքի նախագծի համաձայն սահմանվում են տեղական ինքնակառավարման մարմիններում աշխարհազորի ստեղծման և ղեկավարման, աշխարհազորայինների հավաքագրման հետ կապված հարաբերությունները:

У граждан не будет оружия в свободном обращении: замминистра представил задачи ополчения
СТЕПАНАКЕРТ,АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 1 сентября сказал замминистра обороны Армении Габриел Балаян.
“Гражданам не будет выдаваться оружие для свободного обращения. Мы предполагаем, что соответствующее вовлечение будет происходить исключительно при наличии боевых действий, военной угрозы. Оружие будет роздано прикрепленным к ополчению гражданам только в случае  боевых действий в конкретном месте или при возникновении угрозы. Это не означает, что по городу будут разгуливать вооруженные люди”, - сказал Балаян.
Замминистра отметил, что в ополчение планируется вовлечение лиц до 70 лет, с которыми периодически будут проводиться определенные учения, а после призыва и получения статуса военнослужащего граждане и члены их семей будут пользоваться соответствующими социальными гарантиями.
Министерство обороны на едином сайте публикации проектов правовых актов e-draft.am на широкое общественное обсуждение вынесло проект закона  О внесении дополнений в Закон Республики Армения “О местном самоуправлении”. Согласно проекту закона устанавливаются отношения, связанные с созданием и управлением ополчением при органах местного самоуправления и мобилизацией ополченцев.