Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում հայկական երկու պետությունների տեսլականները համընկնում են. Նախագահ
Արցախի Հանարապետությունը, վարելով բազմավեկտոր, հավասարակշռված և կառուցողական արտաքին քաղաքականություն, փոխադարձ հարգանքի հիման վրա շարունակում է բոլոր պետությունների հետ բարեկամական, փոխշահավետ և իրավահավասար քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններ հաստատելու և ամրապնդելու ուղեգիծը:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան   հակամարտության   կարգավորման  գործում  հայկական   երկու    պետությունների    տեսլականները   համընկնում  են. Նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  այս  մասին   սեպտեմբերի   2-ին,  Կառավարության ընդունելությունների տանը  կայացած   մամուլի ասուլիսի  ժամանակ   ասել է  Արցախի Հանրապետության նախագահ  Արայիկ  Հարությունյանը:
Նրա  խոսքով՝   երկու    հայկական    պետությունների   քաղաքական    ղեկավարության  և  արտաքին  գործերի    նախարարությունների  միջև   կանոնավոր  կերպով  անց  են  կացվում   խորհրդակցություններ  ադրբեջանա-ղարաբաղյան   հակամարտության   խաղաղ   կարգավորման  գործընթացի  վերաբերյալ:
Ըստ  Ա. Հարությունյանի՝    ուշադրության  կենտրոնում  են  մնում   ԱՀ  միջազգային   ճանաչումն  ու    ապակենտրոնացված   համագործակցության  զարգացումը, ինչպես  նաև  արտերկրում   Արցախի  բարեկամների  շրջանակի  ընդլայնումը: Նախապատրաստական  աշխատանքներ  են  տարվում  ԱՀ  միջազգային   համագործակցության    աշխարհագրությունն    ընդլայնելու  ուղղությամբ:
«Գոհունակությամբ   կարող  ենք   արձանագրել, որ   ադրբեջանա-ղարաբաղյան   հակամարտության   գոտում  վերջնական   խաղաղության  հաստատման  հարցում  հայկական   երկու    պետությունների    տեսլականները   համընկնում  են»,-  նշել  է   Ա.  Հարությունյանը:

The visions of the two Armenian states in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict coincide. President Harutyunyan
The Republic of Artsakh, pursuing a multi-vector, balanced, constructive foreign policy, on the basis of mutual respect, continues the guideline of establishing and strengthening friendly, mutually beneficial, equal political and economic relations with all states.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 3, ARTSAKHPRESSAs '' Artsakhpress'' reports, the President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan stated this at the press conference held on the occasion of his 100th day in office.
According to him, consultations on the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict are held regularly between the political leaderships of the two Armenian states and the Ministries of Foreign Affairs.
The Head of the State noted that the international recognition of Artsakh Republic and the development of decentralized cooperation, as well as the expansion of the circle of Artsakh's friends abroad is on the focus of their attention. Preparations are underway to expand the geography of international cooperation of the Republic of Artsakh .
''We can state with satisfaction that the visions of the two Armenian states on the establishment of a final peace in the Azerbaijani-Karabakh conflict zone coincide, '' said Harutyunyan.