Հրդեհվում է Հունաստանի Մորիա միգրանտների ճամբարը․ մարդկանց էվակուացնում են
Աթենքից հաղորդում են, որ այսօր՝ չորեքշաբթի վաղ առավոտյան, հրդեհ է բռնկվել Լեսբոս կղզու Մորիա միգրանտների ճամբարում, որտեղ գտնվում է գրեթե 13,000 մարդ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, Panorama.am-ի փոխանցմամբ, գրում է Euronews-ը։
Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները սկսել են տարհանել միգրատներին: Տեղեկություններ կան, որ ինչպես ճամբարում, այնպես էլ դրսում ՝ կրակի մի քանի օջախներ են եղել:
Ի սկզբանե ճամբարը նախատեսված էր երկու հազար մարդու տեղավորելու համար, սակայն մի քանի տարի շարունակ միգրանտների զանգվածային ընդունելության պատճառով նրա բնակչությունը մի քանի անգամ ավելացել է:
Հասարակական կազմակերպությունները բազմիցս դիմել են ինչպես Հունաստանի իշխանություններին, այնպես էլ միջազգային հանրությանը՝ մատնանշելով փախստականների կյանքի ծանր պայմանները, այդ մարդկանց հարմարությունների և բժշկական օգնության բացակայությունը:
Նախօրեին էլ ակցիա էր կազմակերպվել Բեռլինում խորհրդարանի շենքի դիմաց․ ակտիվիստները շարել էին 13․000 աթոռ՝ որպես խորհրդանշական բողոքի ակցիա, որը կոչ է անում փակել Հունաստանի կղզիների գերբնակեցված միգրանտների ճամբարները:

Пожар в лагере мигрантов Мориа на Лесбосе: проводится эвакуация
Из Афин пришло сообщение, что ранним утром в среду в лагере мигрантов Мориа, в котором содержатся почти 13 тысяч человек, произошел пожар.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Об этом пишет Euronews.
Экстренные службы начали эвакуацию. Есть сведения, что очагов огня было несколько, как в самом лагере, так и за его пределами.
Первоначально лагерь был рассчитан на размещение двух тысяч человек, в связи с массированным приемом за несколько лет его население увеличилось в несколько раз.
Неправительственные организации многократно обращались и к властям Греции, и к международному сообществу, указывая на тяжелейшие условия существования беженцев, отсутствие бытовых удобств и медицинской помощи для этих людей.
В настоящий момент на острове введен режим ЧС, продолжаются поиски по меньшей мере 35 мигрантов, которые содержались в отдельном помещении, так как у них был выявлен коронавирус.
Кроме этого, с Лесбосом прерваны все виды транспортного сообщения, чтобы препятствовать возможному распространению инфекции - передает из Афин журналистка Euronews Фотейни Дулкери.