ԵՄ պատժամիջոցները Բելառուսի դեմ պետք է թիրախավորեն Լուկաշենկոյին. ԵԺԿ ղեկավար
Եվրամիությունը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի Բելառուսի դեմ՝ ի պատասխան ընդդիմության բողոքների ճնշման, և միջոցառումները պետք է ուղղված լինեն նաև նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հաղորդել Է Panorama.am-ի հաղորդմամբ,  ասել է Եվրոպական խորհրդարանում  աջակենտրոն Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության ղեկավար, գերմանացի Մանֆրեդ Վեբերը:
«Եվրոպան պետք է արագ համաձայնեցնի պատժամիջոցների ցուցակը: Եվ իմ տեսանկյունից, դրա մեջ պետք է լինի Լուկաշենկոն՝ այս համակարգի ղեկավարը», - գերմանական ZDF հանրային հեռարձակողին ասել է Վեբերը։
Այս շաբաթվա սկզբին ԵՄ դիվանագետները Reuters-ին հայտնել էին, որ ԵՄ-ն նպատակ ունի տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Բելառուսի 31 բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում` ներքին գործերի նախարարի նկատմամբ, մինչև սեպտեմբերի կեսերը` ի պատասխան ընտրությունների, որոնք լայնորեն կեղծված են համարվում:

The European Union must impose sanctions on Belarus in response to a crackdown on opposition protests and the measures should also target President Alexander Lukashenko, the leader of the bloc’s largest political grouping said on Wednesday, according to Reuters.
EU sanctions against Belarus should target Lukashenko, EPP leader says
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9, ARTSAKHPRESS“Europe must quickly agree on a list of sanctions. And from my point of view, it should include Lukashenko, the head of this system,” Manfred Weber, a senior German conservative and head of the centre-right European People’s Party in the EU Parliament, told German public broadcaster ZDF.
EU diplomats told Reuters earlier this week that the EU aims to impose economic sanctions on 31 senior Belarus officials, including the interior minister, by mid-September in response to an election that is widely seen as rigged.