Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծում է՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացն այլընտրանք չունի
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցում հայկական կողմի վճռականությունը՝ շարունակել խաղաղ բանակցային գործընթացը երբեք չի նվազել, խաղաղ գործընթացն այլընտրանք չունի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կոչ է արել երկու երկրների` Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին վերադառնալ առանց նախապայմանների բանակցության:
«Հայաստանը շատ հետևողական է եղել իր մոտեցումներում խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ: Մենք առավել քան հստակ ընդգծել ենք, որ խաղաղ գործընթացն այլընտրանք չունի, որ կարգավորումը միայն հնարավոր է խաղաղ ճանապարհով, որ այդ ամենը մենք ասում ենք բացարձակ այն ինքնավստահության հիման վրա, որ Հայաստանը և Արցախն ամբողջովին ի զորու են պաշտպանել իրենց, պաշտպանել իրենց շահերը, իրենց սահմանները: Եվ այդ առումով մենք մնում ենք բացարձակ հավատարիմ խաղաղ կարգավորմանը: Այն տրամաբանության մեջ է, որ մենք առավել քան պատրաստ ենք եղել և մնում խաղաղ գործընթացի շարունակությանը և շարունակելու այն աշխատանքը, որ մենք կատարել ենք այս ամբողջ շրջանում»,-ասաց Մնացականյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ ԵԱՀԿ համանախագահների հովանու ներքո Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ վերջին հանդիպումը եղել է հունվարին, հետո եղել է համավարակի հետ կապված իրավիճակը: «Սակայն մեր վճռականությունը՝ շարունակելու խաղաղ գործընթացը և բանակցային գործընթացը, երբեք չի նվազել: Եվ մենք պատրաստ ենք: Եվ, երբ որ կլինեն հայտարարություններ, թե ինչպես ենք մենք շարժվում առաջ, կլինի հստակություն, մենք կհայտարարենք»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե կա՞ արդյոք հստակություն բանակցությունների սեղան վերադառնալու հարցում, Մնացականյանը պատասխանեց. «Մեր կողմից կա հստակություն, մյուս կողմի համար ոչինչ ասել չեմ կարող: Մենք պատրաստ ենք շատ արագ դա անել, հիմա խոսում ենք համանախագահների հետ, կապի մեջ ենք, աշխատում ենք, կկարողանանք պայմանավորվել, անմիջապես կհայտարարենք»:

Мирному процессу урегулирования карабахского конфликта нет альтернатив: Зограб Мнацаканян
Решимость армянской стороны в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта по продолжению мирного переговорного процесса никогда не убавлялась, альтернативы мирному процессу нет
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, комментируя замечание журналиста о том, что Минская группа ОБСЕ призвала министров иностранных дел Армении и Азербайджана вернуться к переговорам без предусловий.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: “Армения была очень последовательна в своих подходах к мирному процессу. Мы более чем четко подчеркнули, что мирному процессу нет альтернативы, что урегулирование возможно только мирным путем, что все это мы говорим исключительно на основе уверенности в себе, что Армения и Арцах полностью в состоянии защитить себя, защитить свои интересы, свои границы. И в этом плане мы остаемся абсолютно приверженными мирному урегулированию конфликта. Это в той логике, что мы были более чем готовы и остаемся готовыми к продолжению мирного процесса и продолжим ту работу, которую мы проделали на протяжении всего этого периода”, - сказал Мнацаканян.
Министр напомнил, что последняя встреча с главой МИД Азербайджана под эгидой сопредседателей ОБСЕ состоялась в январе, затем была ситуация, связанная с пандемией. Однако мы полны решимости продолжать мирный процесс, переговорный процесс, И когда будут заявления, как мы движемся вперед, будет внесена ясность, мы заявим”, - сказал он.
Отвечая на вопрос о том, есть ли ясность в вопросе возвращения за стол переговоров, Мнацаканян ответил: “Мы готовы сделать это очень быстро, сейчас говорим с сопредседателями, находимся на связи, работаем, сможем договориться, сразу же объявим об этом”.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ 14 сентября провели телефонные разговоры с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и пригласили министров в ближайшие недели встретиться с сопредседателями для уточнения соответствующих позиций с целью возобновления серьезных содержательных переговоров без предусловий.