Անկախության օրվա լուսավոր խորհուրդը հրավեր է վերարժևորելու անցած ուղին. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր սերն ու օրհնությունն ենք բերում բարեպաշտ մեր ժողովրդին ի հայրենիս և ի սփյուռս և շնորհավորում Անկախության տոնի բերկրալի առիթով։ Շուրջ երեք տասնամյակ առաջ մեր ժողովուրդը Տիրոջ օրհնությամբ կյանքի կոչեց անկախ պետականությունը վերահաստատելու իր դարավոր իղձը և հուսավառ սրտով նվիրվեց իր ազատ, նոր կյանքի կերտմանը։ Միշտ պարծանքով պիտի հիշվեն այս տարիներին համայն հայության միասնական զոհողություններն ու հանձնառությունները, որոնցով հայրենաշեն բազում ծրագրեր ու նախաձեռնություններ իրագործվեցին՝ վկայելով, որ մեր հավաքականությամբ ու միասնությամբ են մեր կյանքում արձանագրվում հաջողություններ ու հաղթանակներ։ Անկախության օրվա լուսավոր խորհուրդը հրավեր է ազգիս զավակներին վերարժևորելու անցած դժվարին ուղին, մնալու հաստատուն՝ ազատ ապրելու և արարելու, մեր պետականությունը շենացնելու ձգտումի ու նվիրումի մեջ։
Այսօր, սիրելիներ, հակառակ բոլոր դժվարությունների, մեզ զորացնում են անկախության տարիների ձեռքբերումներն ու նվաճումները և հայրենիքի հանդեպ դրսևորած սերը մեր ժողովրդի, որը սխրանք դարձավ մեր սահմաններում, նվիրում՝ կրթօջախներում, արգասավոր ջանքեր՝ արվեստի, գիտության բնագավառներում։ Հիրավի, ողջ հասարակության հանձնառությամբ ու նախանձախնդրությամբ է ամրանում պետականությունը, առաջադիմում յուրաքանչյուրի ջանք ու ավանդով։ Ամուր պահենք միաբան ու նվիրյալ մեր ընթացքը՝ քաջ գիտակցելով, որ «միաբանությունն է մայրը բարի գործերի» (Եղիշե)։
Աղոթք բարձրացնենք առ Բարերարն Աստված, որ խաղաղ ու ապահով պահի հայրենի մեր երկիրը և զորացյալ՝ մեր ժողովրդի սերն ու պատասխանատվությունը մեր պետականության հանդեպ, որպեսզի մեր հայրենիքը շենանա ու պայծառանա, և մեր զավակները սերնդեսերունդ շարունակեն արժևորել Անկախության օրվա պանծալի խորհուրդը։
Թող մեր Տիրոջ՝ Հիսուս Քրիստոսի սերը, ողորմությունը և շնորհները լինեն մեզ հետ և բոլորի այսօր և միշտ. Ամեն»,- այս մասին ասված է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի շնորհավորական ուղերձում:

Светлое таинство Дня независимости - переоценка пройденного пути: Католикос Всех Армян
Католикос Всех Армян Гарегин II направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: “Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приносим нашу Патриаршую любовь и благословение нашему благочестивому народу на родине и в диаспоре и поздравляем с праздником Независимости! Около трех десятилетий назад, с благословения Господа, наш народ реализовал свое извечное желание восстановить независимое государство с полной надеждой в сердце, посвященной созданию свободной, новой жизни. Всегда с гордостью мы должны помнить о жертвах и обязательства всего армянства за эти годы, благодаря которым были осуществлены многочисленные патриотические программы и инициативы, свидетельствуя, что нашей сплоченностью и единством в нашей жизни фиксируются успехи и победы. Светлое таинство Дня независимости - приглашение сынам моей нации переоценить пройденный трудный путь, оставаться твердыми в стремлении и в3 преданности жить и созидать, обустраивать нашу государственность.
Сегодня, дорогие мои, вопреки всем трудностям, нас укрепляют достижение независимости, любовь нашего народа к Родине, которая стала подвигом в пределах наших границ, преданность образованию, плодотворные усилия в сферах искусства, науки. Воистину, приверженностью и преданностью всего общества укрепляется государственность, прогрессирует усилиями и вкладом каждого. Сохраним наше достигнутое и наш путь, хорошо осознавая, что “единство - мать добрых дел” (Егише).
Так вознесем молитву к благодетелю Господу Богу, чтобы он в мире и безопасности сохранил нашу родную страну и укреплял любовь и ответственность нашего народа к нашей государственности, чтобы наша родина процветала, и наши дети из поколения в поколение продолжали ценить славное таинство Дня Независимости.
Пусть любовь, милость и дары нашего Господа Иисуса Христа пребывают с нами и ныне и во веки веков”. Как передает «Арменпресс», это говорится в поздравительном послании Католикоса Всех Армян.