ԱՀ ՄԻՊ-ը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ից սկսած ամեն օր իրագործվող պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ ԱԻՊԾ-ի այսօրվա թիրախավորումը
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ից սկսած ամեն օր իրագործվող պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ ԱԻՊԾ-ի այսօրվա թիրախավորումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին դատապարտող հայտարարություն է տարածել ԱՀ ՄԻՊ-ի գրասեյակից, որում ասված է.
«Ադրբեջանական զինված ուժերը, հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 13:40-ի սահմաններում, դիտավորյալ, ուժգին և թիրախային կերպով հարվածել են Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներն ու ենթակառուցվածքները: Մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից թիրախավորվել է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքը, որն իրականացնում է փրկարար ու մարդասիրական գործունեություն:
Նախնական տվյալներով՝ դիտավորյալ ու հասցեական թիրախավորման արդյունքում կան վիրավորված քաղաքացիական անձինք և մեծածավալ նյութական վնասներ: Տվյալները ճշտվում են:
Մարդասիրական գործառույթներ իրականացնող անձանց և պետական մարմինների թիրախավորումը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է վարում՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, ներառյալ՝ կատարելով պատերազմական ծանրագույն հանցագործություններ:
Մինչև այս միջադեպը, Ադրբեջանը կիրառել է կասետային հրթիռներով «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր Հադրութ քաղաքի քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների վրա, որի արդյունքում վիրավորվել է երեք անձ: Սա այս օրերին քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների դեմ կասետային զենքի կիրառման առաջին դեպքը չէ, ինչը նույնպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ից սկսած ամեն օր իրագործվող պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության այսօրվա թիրախավորումը: Պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին հստակ գնահատական տալ Ադրբեջանի գործողություններին՝ պաշտպանելով Արցախի Հանրապետության ժողովրդի իրավունքները: Միջազգային հանրությունն ուղիղ պատասխանատվություն է կրում իրականացվող հանցագործությունների հետևանքների համար, և պետք է բացառվի Արցախի քաղաքական կարգավիճակով պայմանավորված խտրականությունն ու անտեսումն Արցախի բնակչության հանդեպ»:

Artsakh Ombudsman condemns targeting of building of State Emergency Service by Azerbaijan
Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan condemned the targeting of the building of the State Emergency Service by Azerbaijan.
STEPANAKERT, OCTOBER 2, ARTSAKHPRESS: The Ombudsman issued a statement which says:
“On October 2, at about 13:40, the Azerbaijani Armed Forces deliberately struck civilian facilities and infrastructure in Stepanakert - the capital of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh). In particular, they targetted the building of the State Emergency Service of Artsakh, which carries out emergency rescue and humanitarian activities.
According to preliminary data, as a result of deliberate and targeted shelling, there are wounded civilians and large material damage. The data is being verified.
The targeting of the persons and state bodies, carrying out humanitarian duties, once again proves that Azerbaijan is conducting military operations grossly violating the International Humanitarian Law, including committing serious war crimes.
Before that incident Azerbaijan used “Smerch” multiple rocket launcher with cluster rockets against the civilian objects of Hadrut town, causing 3 wounded. It is not the first example of using cluster weaponry against civilian objects on these days, which is also a grave violation of the international humanitarian law.
Artsakh Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan strongly condemns the war crimes that are being committed by Azerbaijan every day since September 27, including today’s attack on the State Emergency Service and use of cluster weaponry. The Ombudsman calls on the international community and human rights organizations to give a clear assessment to Azerbaijani actions, defending the rights of the people of Artsakh. The international community is directly responsible for the consequences of the crimes committed; it is necessary to exclude discrimination and disregard for the people of Artsakh because of the political status of Artsakh”.