Բաքուն մերժել է ԿԽՄԿ միջնորդությամբ վիրավոր զինծառայողներին մարտադաշտից դուրս բերելու ջանքերը. ՀՀ ԱԳՆ
Բաքուն մերժել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ գիշերվա ընթացքում վիրավոր զինծառայողներին մարտադաշտից դուրս բերելու քայլերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ընդգծելով՝ Ալիևյան կլանը սարսափում է սեփական ժողովրդի առջև պատասխան տալու հեռանկարից:
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ս․թ․ հոկտեմբերի 18-ին մարդասիրական զինադադար հաստատելու մասին պայմանավորվածություն ձեռք բերելուց հետո՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ փորձ է արվել պայմանավորվածություն ձեռք բերել գիշերվա ընթացքում վիրավոր զինծառայողներին մարտադաշտից դուրս բերելու համար։
Սակայն այս քայլը, որը արվում էր թե՛ հոկտեմբերի 17-ի և թե՛ հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համաձայնությունների տառին և ոգուն համապատասխան, կտրականապես մերժվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից։
Տեղի ունեցածը վկայում է, որ Ալիևյան կլանը, դառնալով տարածաշրջանում թուրքական ծավալապաշտության գործիք, մտահոգված է միայն սեփական իշխանության պահպանմամբ և, սարսափելով պատերազմ սանձազերծելու ու բազմաթիվ կորուստներ ունենալու համար իր սեփական ժողովրդի առջև պատասխան տալու հեռանկարից, փորձում է հետաձգել իրականության հետ առերեսվելու անխուսափելի պահը»,-նշում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։

Baku rejects efforts to withdraw wounded soldiers from battlefield through ICRC mediation – MFA
Baku rejected the steps on withdrawing the wounded soldiers from the battlefield through the mediation of the International Committee of the Red Cross (ICRC), Armenia’s Foreign Ministry said in a statement.
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARTSAKHPRESS: “After the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan reached an agreement on the establishment of humanitarian truce on October 18, 2020, an attempt was made to reach an agreement to withdraw the wounded soldiers from the battlefield, through the mediation of the International Committee of the Red Cross.
However, this step, undertaken in line with the letter and spirit of both the October 17 agreement and the October 10 Moscow agreement, was categorically rejected by Baku.
The abovementioned attests to the fact that the Aliyev clan, which has turned itself into an instrument of Turkish expansionism in the region, is concerned only about holding grip on power and while being terrified of the inevitable perspective of being accountable before its own people for unleashing a war and for the numerous lives it has claimed, tries to postpone the unavoidable moment of truth”, the statement says.