Կանադայի Լավալ քաղաքը միաձայն ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը
Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ Կանադայի Լավալ քաղաքը միաձայն ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Ինչպես նշվում է Հանձնախմբի ֆեյսբուքյան էջում՝ ընդունված բանաձևում նշվում է, որ Լավալ քաղաքը
Ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Դատապարատում է Ադրբեջանի Հանրապետության՝ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին սկսած ռազմական ագրեսիան Արցախի Հանրապետության դեմ:
Կանադայի և Քվեբեկի կառավարություններին կոչ է անում անել ուժերի չափով անել ամեն ինչ միջազգային հումանիտար իրավունքին, մասնավորապես՝ Ժնևյան կոնվենցիային ուղղված լիակատար հարգանքն ապահովելու համար:
Կանադայի կառավարությանն առաջարկում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայերին տրամադրել անջատվելու իրավունք՝ Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման ճանապարհով:

The Canadian City of Laval, Quebec, has unanimously recognized the independence of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Armenian National Committee of Canada informed on Facebook.
Canada’s Laval city unanimously recognizes Karabakh independence
STEPANAKERT, NOVEMBER 5, ARTSAKHPRESS: In the resolution, the City of Laval:
Recognizes the right of self-determination of the people of Nagorno-Karabakh.
Condemns the military aggression of the Republic of Azerbaijan on the Republic of Artsakh started on September 27, 2020.
Calls the Government of Canada and the Government of Quebec to do everything in their power to assert full respect for International Humanitarian Law and particularly the Geneva Conventions.
Invites the Government of Canada to grant the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) the right of remedial secession by recognizing the independence of the Republic of Artsakh.