Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականութան մարտահրավերը է ոչ միայն Արցախի, Հայաստանի համար. ԱԳ նախարար
Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականությունն այսօր առաջն հերթին մարտահրավեր է Արցախի, Հայաստանի համար, սակայն այն միայն հայերին չի վերաբերում, Արցախում մարտի դաշտում տեղի ունեցողը նաև մարտահրավեր է այլ պետությունների համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը նման տեսակետ է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Այսօր լրջագույն մարտահրավեր ունենք մեր առջև: Այդ լրջագույն մարտահրավերն արտահայտում են նաև աշխարհաքաղաքական որոշ իրողություններ՝ տարածաշրջանային առումով, և իրողություններ, որոնք մարտահրավեր են ոչ միայն Հայաստանի համար: Դա վերաբերում է այն ագրեսիվ քաղաքականությանը, որը վարվում է Թուրքիայի կողմից»,- ասաց նախարարը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ սրա մասին հայկական կողմը խոսել էր դեռ ավելի վաղ: «Մենք բացարձակ տեսնում էինք այդ ագրեսիվ քաղաքականության սփռումն աբողջ հարևանությամբ, և վտանգը, որ դա տեղափոխվելու է նաև Հարավային Կովկաս: Այդ մարտահրավերը վերաբերում է մեզ անմիջապես այսօր և վերաբերում է ամենախիստ ձևով: Դա մեզ համար մարդկային կյանքեր է, լրջագույն անվտանգության մարտահավեր է: Բայց այս մարտահրավերը միայն մեզ չի վերաբերում: Եվ այդ առումով է, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, մարտի դաշտում, նաև աշխարհագրական մարտահրավեր է»,- ասաց Մնացականյանը:
Նա շեշտեց, որ Հայաստանն իր գործընկերների, առաջին հերթին՝ համանախագահության երկրների հետ, շարունակում է և շարունակելու է աշխատել, որպեսզի կարողանա անհրաժեշտ արդյունքների հասնել տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը վերականգնելու և ազգային այս լուրջ վտանգը նվազեցնելու և բացառելու առումով:
«Եվ Արցախի այսօրվա գոյութենական պայքարը այսօր ծայրահեղ ձևով արտահայտվում է  մարտի դաշտում, բայց այդ ամենը մենք անում ենք, այո, մեր ուժերով, բայց մենք նաև ունենք անհրաժեշտ համագործակցության բոլոր եղանակներն ու հնարավորությունները, որոնք այսօրվա պայմաններում օգտագործվում են և պետք է օգտագործվեն հնարավորինս ակտիվ: Ոչ ամենն է արտահայտվում անմիջապես, բայց մենք եղել և մնում ենք միջազգային հարաբերությունների սուվերեն անդամ, հետապնդում ենք մեր շահերը այս սուվերենության ամբողջ գործիքակազմն օգտագործելու միջոցով»,- ասաց Մնացականյանը:

Turkey’s aggressive policy is threat not only for Armenia and Artsakh, FM warns
Turkey’s aggressive policy today is first of all a challenge for Artsakh and Armenia, but this aggression doesn’t simply touch upon Armenians and what’s happening on the battlefield in Artsakh is a challenge for other countries as well, the Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said in parliament during the committee hearings on the 2021 government budget draft.
STEPANAKERT, NOVEMBER 5, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Today we are facing the most serious of challenges. This very serious challenge is manifested also by certain geopolitical realities from the regional perspective, and realities which are challenges not only for Armenia. This refers to the aggressive policy conducted by Turkey,” he said.
The FM reminded that Armenia was alarming about this threat from early on. “We were totally seeing the spread of this aggressive policy in the entire neighborhood, and the threat that it will shift to the South Caucasus as well,” he said. “For us, this is about human lives; this is a highly serious security challenge. But this challenge doesn’t touch upon us only. And in this sense, what’s happening in Artsakh, on the battlefield, is also a [geopolitical] challenge,” he said.
Armenia continues working with its partners, first of all with the OSCE MG Co-Chairing countries, to achieve necessary results for restoring stability and peace in the region and to reduce and rule out this national threat.
“And Artsakh’s existential struggle today is manifested in an extremely way on the battlefield, but we are doing this all, indeed with our powers, but we also have all ways and opportunities for the necessary cooperation which are used and must be used maximally actively today. Not everything is manifested immediately, but we were and remain a sovereign member of international relations, we pursue our interests through utilizing the entire toolbox of this sovereignty,” he said.