Մոսկվան համոզել է Անկարային խաղաղապաներ չուղարկել Ղարաբաղ. Պուտին
Մոսկվային հաջողվել է համոզել Ադրբեջանին և Թուրքիային, որ պետք չէ պայմաններ և նախադրյալեր ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով պայմանավորվածությունների կործանման համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Tert.am-ը՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Ինչ վերաբերում է խաղաղապահական առաքելությանը, ապա, այո՛, Ադրբեջանն ու Թուրքիան միշտ խոսել են խաղաղապահական գործընթացներին Թուրքիայի հնարավոր մասնակցության մասին: Կարծում եմ՝ ինձ, այնուամենայնիվ, հաջողվեց համոզել մեր թուրք և ադրբեջանցի գործընկերներին, որ պետք չէ պայմաններ կամ նախադրյալներ ստեղծել մեր պայմանավորվածությունների կործանման համար: Այնպիսի պայմաններ, որոնք պայմանավորվող կողմերից մեկին կդրդեին ծայրահեղ միջոցների և գործողությունների դիմել: Ինչո՞ւ սադրենք հայկական կողմին շփման գծում թուրք զինվորների առկայությամբ: Կարծում եմ, որ նախագահ Էրդողանը նույնպես դա շատ լավ հասկանում է»,- РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ Պուտինն ասել է Россия 24 հեռուսատաալիքի եթերում:
Պուտինը պարզաբանել է, որ նկատի ունի «անցած տարիների ծանր ժառանգությունը և այն, ինչ կապված է Առաջին աշխարհամարտի ժամանակների ողբերգական արյունալի իրադարձությունների և ցեղասպանության հետ»:
Պուտինը խոսել է նաև Ղարաբաղի հարցով ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի մասին: «Մենք Մերձավոր Արևելքում համագործակցության լավ փորձ ունենք, այդ թովւմ և Սիրիայում, որտեղ Իդլիբի գոտում միասին համատեղ հերթապահություն են իրականացնում: Այստեղ նմաօրինակ համագործակցության անհրաժեշտություն չկա: Սակայն պայմանավորվել ենք, որ կստեղծենք համատեղ կենտրոն, որը կօգտագործի անօդաչու թռչող սարքեր, այդ անօդաչուների օգնությամբ միասին կվերահսկենք իրավիճակը սահմանազատման գծի երկայնքով»,- ասել է Պուտինը:

Moscow persuaded Ankara not to send peacekeepers to NK, given difficult legacy of the past– Putin
Moscow has been able to persuade Azerbaijan and Turkey that conditions that can thwart the agreements on Nagorno Karabakh should not be created, ARMENPRESS reports Russian President Vladimir Putin told Russia-24.
STEPANAKERT, NOVEMBER 18, ARTSAKHPRESS: ''As refers to the peacekeeping mission, Azerbaijan and Turkey always talked about the possibility of Turkey's participation in peacekeeping efforts. Anyway, I think that we have been able to persuade our Turkish partners and our colleagues in Azerbaijan that conditions that can thwart our agreements should not be created, conditions that can push one of the parties of the agreement to some extreme methods and extreme actions'', Putin said, clarifying that he means the very heavy legacy of the past years and the tragic and bloody incidents and the genocide that took place during the years of the World War I.
''It's a factor that can be recognized or not recognized. Someone recognizes it, someone does not recognize it. But there are no issues for Russia here. We recognized it long ago. So why to provoke Armenia with the presence of Turkish soldiers on the contact line? I think President Erdoğan also admitted this andunderstood. We encountered no problems here'', the Russian President said.