Ձևավորվել է Ֆրանսիայից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը համակարգող հանձնախումբ
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀԲԸՄ Ֆրանսիան հայտարարում են արտակարգ մարդասիրական օգնության տրամադրման գործընթացը համակարգող հանձնախմբի ստեղծման մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Ազնավուր» հիմնադրամը:
Հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 12-ին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ընդունել է բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին` հաստատելու Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին և Արցախին հրադադարի հաստատումից հետո:
Հանրապետության նախագահության հրավերով հանդիպմանը մասնակցել են հետևյալ բարեգործական կազմակերպությունները՝ Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամ (ի դեմս հիմնադրամի նախագահ Բեդրոս Թերզյանի); «Ազնավուր» հիմնադրամ (ի դեմս Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրի) և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Ֆրանսիա (ի դեմս Միության նախագահ Նադյա Գործունյանի): Հանդիպմանը ներկա էին նաև Յուրի Ջորկաեֆը, Նիկոլա Ազնավուրը, Անդրե Մանուկյանը և Ստեֆան Հասբանյանը:
Երկրի ղեկավարը այս առիթով վերահաստատել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի «պատմական բարեկամությունը»: «Այս դժվարին ժամանակներում Ֆրանսիան ամուր կանգնած է Հայաստանի կողքին»,- շեշտել է Մակրոնը: Դեպի Հայաստան բժշկական առաքելություն ուղարկելուց բացի, Մակրոնը նաև հայտարարել է Հայաստանին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու և առողջապահության ոլորտում ֆրանս-հայկական համագործակցությունը զարգացնելու մասին:
Հանդիպման ընթացքում բոլոր հյուրերը կարևորել են Արցախի Հանրապետության ճանաչումը՝ որպես տևական խաղաղություն հաստատելու և իր նախնիների հողում հայ ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու առհավատչյա: Նրանք նշել են նաև Արցախում մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հրատապության մասին, ինչպես նաև կարևորել Ֆրանսիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ սերտ համագործակցությունը մարդասիրական օգնության տրամադրման հարցում:
Հանդիպման ավարտին Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարությանը կից ճգնաժամերի հաղթահարման և աջակցության կենտրոնի հետ միասին կազմավորվել է աշխատանքային խումբ` սատարելու Հայաստանին աջակցող բարեգործական կազմակերպությունների նախաձեռնությունները:
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), համագործակցելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության և նախագահի աշխատակազմի հետ, հայտարարում են արտակարգ հանձնախմբի ստեղծման մասին, որը կզբաղվի Ֆրանսիայից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական և բժշկական օգնության համակարգման հարցերով: Միավորումը պատրաստ է համագործակցել բոլոր այն բարեգործական կազմակերպությունների հետ, որոնք ցանկանում են աջակցել պատերազմի արդյունքում տեղահանված բնակչությանը, որ բախվել է բազմաթիվ հրատապ կարիքների:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք կապվել ՀԲԸՄ Ֆրանսիա հետևյալ էլեկտրոնային հասցեով ՝ humanitail@ugabfrance.org:

Emergency unit for coordination of humanitarian aid from France to Armenia established
The Armenian Fund of France, the Aznavour Foundation and the AGBU France announce joint establishment of an emergency humanitarian aid unit, the Aznavour Foundation said in a statement.
STEPANAKERT, NOVEMBER 18, ARTSAKHPRESS: On Thursday, November 12, President Emmanuel Macron received at The Élysée Palace the representatives of humanitarian organizations in solidarity with Armenia and Artsakh to affirm France's support after the announcement of the ceasefire.
The following humanitarian organizations took part in the meeting at the invitation of the Presidency of the Republic: the Armenian Fund of France (represented by Bedros Terzian, President of the Fund); the Aznavour Foundation (represented by Kristina Aznavour, CEO of the Foundation) and the Armenian General Benevolent Union (AGBU) France (represented by Nadia Gortzounian, President of the Union). The meeting was also attended by Youri Djorkaeff, Nicolas Aznavour, André Manoukian and Stéphane Hasbanian.
The head of state reaffirmed on this occasion the "historic friendship" between France and Armenia. "In this difficult time, France stands by Armenia", he said. In addition to sending medical mission to Armenia, the President of the Republic also announced the provision of humanitarian aid to Armenia through a cargo plane and the pursuit of Franco-Armenian cooperation in healthcare.
In the course of the meeting, all the guests stressed the importance of recognizing the Republic of Artsakh to build a lasting peace and to ensure the security of the Armenian populations on their ancestral lands. They also mentioned the urgency of safeguarding cultural and religious heritage in Artsakh and the need for French local authorities to work towards closer cooperation and provision of humanitarian aid.
At the end of the meeting, a working group was organized with the Crisis and Support Center of the French Ministry of Foreign Affairs to contribute to the initiatives of humanitarian organizations in solidarity with Armenia.
The Armenian Fund of France, the Aznavour Foundation and the Armenian General Benevolent Union (AGBU) therefore announce the establishment of an emergency unit for the coordination and implementation of humanitarian and medical aid from France to Armenia, in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs and the Presidency of the Republic. This unit is at the disposal of all humanitarian organizations which wish to help and support those displaced by the war, facing numerous urgent needs.
For any further information, please contact AGBU France at the following address: humanitarian@ugabfrance.org.