«Ավրորան» կհամակարգի Արցախին օգնող կամավորներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուրախ է օգնել արցախցիներին՝ ծրագրի նոր փուլով: «Ավրորայի» գործընկերների եւ աջակիցների համագործակցությամբ եւ կամավորների հայտագրմամբ՝ կապ կստեղծվի մարդկային ռեսուրսի կարիք ունեցող մարդասիրական կազմակերպությունների եւ այն մարդկանց միջեւ, որոնք ցանկանում են նվիրաբերել իրենց ժամանակն ու փորձառությունը։ Միաժամանակ «Ավրորան» շարունակում է անմիջական օգնություն ցուցաբերել քսան տարբեր նախագծերի՝ ընդհանուր 102 միլիոն դրամ (200.000 ԱՄՆ դոլար) բյուջեով եւ իրականացնում է միջազգային #AraratChallenge4Artsakh դրամահավաք:
Տարիների ընթացքում «Ավրորան» ստեղծել է բազմաբնույթ հարթակներ՝ հաղթահարելու համաշխարհային ամենահրատապ մարտահրավերները, ձեռք բերելով եզակի փորձ անձնվեր կամավորների հետ աշխատանքում: Նախաձեռնությունը նաեւ մեկտեղել է 9.000 անհատների տվյալների բազա, որոնք ցանկություն են հայտնել իրենց ժամանակն ու հմտությունները նվիրաբերել նախաձեռնությանն ու նրա նախագծերին: 2018 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության օրերի համար միայն դիմել էր ավելի քան 3.000 մարդ
Երբ «Ավրորան» հայտարարեց, որ հայտեր կընդունի կամավորներից, որոնք ցանկանում են օգնել արցախցիներին, ավելի քանի 300 մարդ արագ արձագանքեց: Այս պահին մենք կամավորների համագործակցություն  կնախաձեռնենք ստորեւ թվարկված նախագծերի հետ.
1. «Բարի մամա» հիմնադրամը կարիք ունի 10-15 կամավորների՝ նվերների ձեռքբերման եւ փաթեթավորման, ինչպես նաեւ Արցախի երեխաների համար ամանորի միջոցառում կազմակերպելու համար: Հատուկ հմտություններ չեն պահանջվում:
2. «Բռունցք 2020»-ին անհրաժեշտ է օգնություն տեսակավորելու, փաթեթավորելու եւ խնամքի իրերով փաթեթներն արցախցի շահառուներին հասցնելու համար: Հատուկ հմտություններ չեն պահանջվում:
3. «Ապավեն» կամավորական նախագիծը մտադիր է շաբաթը 10-15 կամավորների ներգրավելու՝ առաջնագծի զինվորների, Արցախից տեղահանվածների առաջնային կարիքների համար: Կարուձեւի հմտությունները կդիտվեն որպես առավելություն, այդուհանդերձ, հնարավոր է նաեւ տեղում իրականացնել վերապատրաստում:
4. «Սուրբ ծննդյան հրաշք Արցախի համար» նախաձեռնությանը դեկտեմբերի 5-ից անհրաժեշտ են կամավորներ՝ երեխաների նվերները փաթեթավորելու համար: Հատուկ հմտություններ չեն պահանջվում:
5. «Հույս» նախագիծը փնտրում է կամավորների, որոնք կօգնեն երեխաներին տնային աշխատանքի հարցում (ներառյալ հեռավար), ինչպես նաեւ կամավոր ուսուցիչների, վնասվածքաբան-թերապեւտների, լուսանկարիչների եւ տեխնիկական աջակցության օգնականների:
Կամավորների համակարգման ծրագիրն ընթացքի մեջ է, եւ «Ավրորան» շարունակում է հայտեր ընդունել աջակցության կարիք ունեցող կազմակերպություններից info@auroraprize.com էլ. հասցեով: Եթե ցանկանում եք նվիրաբերել ձեր ժամանակն ու հմտություններն ընտրված նախագծերից որեւէ մեկին, խնդրում ենք գրանցվել այստեղ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Aurora to coordinate volunteers helping Artsakh
The Aurora Humanitarian Initiative will coordinate the volunteers who help Artsakh, the IDeA Foundation said in a statement.
STEPANAKERT, DECEMBER 3 , ARTSAKHPRESS: “The Aurora Humanitarian Initiative is happy to announce that it continues helping the people of Artsakh and that the program is currently entering a new phase, during which Aurora’s established network will be used to connect volunteers willing to donate their time and expertise with humanitarian organizations in need of assistance on the ground.
At the same time, Aurora keeps providing direct aid to twenty different projects with a total budget of AMD 102 million ($200,000) and running the international #AraratChallenge4Artsakh fundraising campaign. Over the years, Aurora has created diverse platforms tackling the most pressing global challenges, acquiring unique expertise in working with dedicated volunteers in the process.
The Initiative has also accumulated an impressive contact database of 9,000 individuals who have expressed their wish to donate their time and skills to the Initiative and its projects. For the 2018 Aurora Prize weekend alone, more than 3,000 people had applied. After Aurora has announced it would be collecting applications from volunteers willing to help the people of Artsakh, around 300 people answered the call.
The team will now put them in touch with the projects listed below.
1. Bari Mama Foundation needs 10-15 volunteers for packing and purchasing gifts, as well as organizing a New Year party for children from Artsakh. No special skills are required.
2. Bruntsk2020 requires help to sort, package and deliver the care packages to the final beneficiaries from Artsakh. No special skills are required.
3. Apaven Volunteer Project intends to involve 10-15 volunteers per week to make basic necessities for the frontline soldiers and the displaced population from Artsakh. Some sewing experience would be an advantage; however, training can be done on the spot.
4. Christmas Miracle for Artsakh Initiative needs volunteers starting from December 5 to help pack gifts for children. No special skills are required.
5. Project Hope is looking for volunteers who can help children with homework (including remotely) as well as for volunteer teachers, trauma therapists, photographers and technical support assistants.
As the volunteer coordination program develops further, Aurora continues to collect applications from the organizations in need of assistance at info@auroraprize.com. If you’re willing to donate your time or skills to one of the selected projects, please register here”, the statement says.