ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է կազմակերպել գերեվարվածների և ներկալվածների վերադարձի գործընթացը՝ կողմերի համապատասխան որոշման դեպքում. Էտերի Մուսայելյան
Որպես չեզոք միջնորդ՝ Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության աշխատակիցները մասնակցում են դիակների որոնման, տարհանման և կողմերին փոխանցման գործընթացներին:
Այս մասին ‹‹Արցախպրես››-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության խոսնակ Էտերի Մուսայելյանը:
Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն անմիջական մասնակցություն չունի որոնման աշխատանքներին, բայց իրենք օգնում են կողմերին կազմակերպել այդ գործընթացը, տրամադրում նյութատեխնիկական աջակցություն և խորհրդատվություն։
Է. Մուսայելյանի խոսքով՝ ԿԽՄԿ-ն ընդունում է հայտեր, գրանցում քաղաքացիական այն անձանց, ովքեր համարվում են անհայտ կորած, ինչպես նաև զինվորական և քաղաքացիական անձանց, որոնք, ենթադրաբար, գտնվում են ազատազրկման մեջ։ ԿԽՄԿ-ն կապի մեջ է նրանց ընտանիքների և կողմերի հետ: Հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին ԿԽՄԿ աշխատակիցները այցելել են այն ռազմագերիներին և ներկալված քաղաքացիական անձանց, որոնց անունները տրամադրել են կողմերը։
‹‹Մեր այցերի նպատակն է հնարավորություն ունենալ գրանցելու ներկալվածներին, ստանալ կանոնավոր կերպով այցելելու հնարավորություն, ցուցաբերել աջակցություն, օրինակ՝ բժշկական, եթե դրա կարիքը կա, կալանքի պայմանների և ներկալվածի նկատմամբ վերաբերմունքի մոնիտորինգ իրականացնել, ինչպես նաև ապահովել իր և ընտանիքի միջև կապի պահպանում։ Մենք մեր բոլոր դիտարկումները ու առաջարկությունները քննարկում ենք ազատազրկման մեջ պահող իշխանությունների հետ։ ԿԽՄԿ-ն ձերբակալվածների վերադարձի վերաբերյալ որոշումներ չի կայացնում, սակայն, որպես չեզոք միջնորդ, մենք կարող ենք օգնել այդ գործընթացի կազմակերպմանը, եթե այդ մասին կա կողմերի որոշում››,- մանրամասնել է Է. Մուսայելյանը:

ICRC ready to organize the process of return of POWs and interned civilians in case of relevant decision of the sides. Eteri Musayelyan
As a neutral intermediary, the staff of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Nagorno-Karabakh participates in the process of searching, evacuating and handing over the bodies of those killed in action to the sides.
ICRC  ready to organize the process of return of POWs and interned civilians in case of relevant decision of the sides. Eteri Musayelyan
STEPANAKERT, DECEMBER 3, ARTSAKHPRESS: The spokesperson of the ICRC mission in Nagorno Karabakh Eteri Musayelyan told ''Artsakhpress''.
She noted that the ICRC is not directly involved in the searching process, but they help the sides to organize the process, providing logistical support and technical advice.
Eteri Musayelyan noted that the ICRC accepts applications, registers civilians who are considered missing, as well as military and civilians who are presumably held in custody. The ICRC is in contact with their families. In October-November, ICRC employees visited the interned civilians and the POWs whose names were provided by the sides.
The aim of our visits is to have an opportunity to register those interned, to receive an opportunity to organize regular visits, to provide assistance, such as medical assistance, if necessary, to monitor the detention conditions and provide an opportunity to keep in touch with their relatives.
"The ICRC does not make decisions on the return of detainees, but as a neutral mediator, we can help to organize the process, if there is a decision to return the detainees," said Musayelyan.