Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Արցախի Սահմանադրության օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առիթով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 դեկտեմբերիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք Արցախի նախագահի ուղերձը:
«Այսօր ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրն է: Թե՛ 1991 թվականին և թե՛ 2006-ին տեղի ունեցած հանրաքվեների միջոցով մեր ժողովուրդը մեկ անգամ ևս հաստատել է սեփական հողի վրա ապրելու և արարելու, հայրենի երկիրը շենացնելու և զորացնելու իր կամքն ու վճռականությունը:
Այսօր էլ մեր նպատակներն ու ձգտումները նույնն են, որոշումը՝ անփոփոխ:
Պետականաշինության բարդ ու դժվարին ճանապարհին մենք հաղթահարել ենք բազում փորձություններ ու դժվարություններ, ունեցել ենք անդառնալի կորուստներ, բայց միշտ մնացել ենք անսասան ու անկոտրում, ուժեղ ու հաստատակամ: Ծանրագույն մարտահրավերների առջև ենք կանգնել հատկապես վերջին ամիսներին՝ առերեսվելով անդառնալի ու ցավալի կորուստների, սակայն մեր ճամփան անշեղ է, մեր կամքը՝ ավելի ու ավելի ամուր:
Եվ այսօր էլ, մեր մեջ պահելով անասելի ցավն ու կսկիծը, օր օրի բուժելով արյունահոսող վերքերը, մենք կշարժվենք առաջ, կկառուցենք մեր երազանքի Հայրենիքը, կկերտենք մեր սերունդների ապագան:

President of Artsakh Arayik Harutyunyan has addressed a message on the Day of the NKR State Independence Referendum and Constitution.
Artsakh President Arayik Harutyunyan addresses message on Artsakh Constitution Day
STEPANAKERT, DECEMBER 10, ARTSAKHPRESS: The message says:
“Today is the Day of the NKR State Independence Referendum and Constitution. Through the referendums held in 1992 and 2006 our people have once again affirmed their will and determination to live and create on their own land, develop and strengthen the homeland.
Today our goals and aspirations are the same and the decision is unchanged.
At the difficult path of state-building we have overcome many experiments and difficulties, have suffered painful losses, but have always stayed firm, strong and determined. We have faced heavy challenges especially in the past months, suffering painful losses, but our path is unwavering, our will is firmer.
And today, keeping the unspeakable pain and sorrow on us, healing the bleeding wounds day by day, we will move forward,  we will build the Homeland of our dreams, and will create the future of our generations. ”