1991 թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեն ծառայում են որպես Արցախի պետականության իրավական հիմք, որը Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության բարձրագույն դրսևորումն է. ԱԳՆ հայտարարություն
Դեկտեմբերի 10-ը Արցախի Հանրապետությունում նշվում է որպես մարդու հիմնարար իրավունքների, անկախության հանրաքվեի և Սահմանադրության օր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ1991 թ. հենց այս օրը Արցախում անցկացվեց անկախության հանրաքվե՝ ի շարունակություն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդների 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի Հռչակագրի: Հանրաքվեի արդյունքում, որը կայացավ միջազգային իրավունքի նորմերին և այդ ժամանակաշրջանում գործող ԽՍՀՄ ազգային օրենսդրությանը համապատասխան, Արցախի ժողովուրդը հավանություն տվեց անկախ, ինքնիշխան պետություն ստեղծելու որոշմանը:
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացած հանրաքվեն տրամաբանական շարունակությունն էր Արցախի ժողովրդի հետևողական ջանքերի, որը ձգտում էր ղարաբաղյան հիմնախնդիրը վերադարձնել  քաղաքական և իրավական հարթություն, կանխել վերահաս պատերազմը և պայմաններ ստեղծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար` միջազգային իրավունքի նորմերի, արդարության սկզբունքների ու փոխադարձ հարգանքի և ժողովուրդների իրավահավասարության հիման վրա:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի Հռչակագիրը, ինչպես նաև 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեն ծառայում են որպես Արցախի պետականության իրավական հիմք, որը Արցախի ժողովրդի կամարտահայտության բարձրագույն դրսևորումն է:
Արցախի անկախության հանրաքվեի արդյունքները չճանաչելը փաստորեն ստեղծեց պայմաններ, որոնց դեպքում Ադրբեջանն իրեն իրավունք վերապահեց հակամարտությունը լուծել ուժի կիրառման միջոցով և երեք անգամ՝ 1991, 2016 և 2020 թվականներին, ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի Հանրապետության դեմ:
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումը, որն իրացվել է 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացած հանրաքվեով, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման անկյունաքարն է:

Artsakh MFA issues statement on occasion of Human Rights Day in Artsakh and independence referendum
Artsakh MFA issues statement on occasion of Human Rights Day in Artsakh and independence referendum.https://artsakhpress.am/admincp/main.php?do=editremovenews
STEPANAKERT, DECEMBER 10, ARTSAKHPRESS: The statement is presented below:
"December 10th is marked in Artsakh as the Human Rights Day, as well as the day of the Referendum on Independence and the Constitution of the Republic of Artsakh. It was on this day in 1991 that a referendum on the country's independence was held in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in continuation of the Declaration of September 2, 1991, on the proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic adopted by the Council of People's Deputies of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region and Shahumyan region. At the referendum, which was held in full compliance with international law and the existing at the time national legislation of the Soviet Union, the people of Artsakh approved the the establishment of an independent, sovereign state.
The referendum of 10 December 1991, became the logical continuation of the consistent efforts of the people of Artsakh who seeking to return the Karabakh issue to the political and legal domain, prevent the impending war and create conditions for the final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict exclusively by peaceful means, on the basis of international law, the principles of justice, mutual respect and equal rights of peoples.
The declaration of September 2, 1991, on the proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic as well as the independence referendum of December 10, 1991, serve as the legal basis of Artsakh's statehood and the highest manifestation of its people's will.
Failure to recognize the results of the referendum on the independence of Artsakh,in fact, created the conditions for Azerbaijan to consider itself entitled to resolve the conflict by force and to unleash aggression against the Republic of Artsakh three times, in 1991, 2016 and 2020.
In this regard, we consider it necessary to emphasize that respect for the right of the people of Artsakh to self-determination, exercised in the referendum of December 10, 1991, is the cornerstone of achieving a peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict and establishing lasting peace in the region."