Դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկվել 2996 զոհված զինծառայողի մարմին
ՀՀ Առողջապահության նախարարության դատաբժշկական ծառայությունը այս պահի դրությամբ դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով զոհված 2996 զինծառայողի մարմին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին  հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
«Այս պահի դրությամբ դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկվել 2996 մարմին: Մարմինների նույնականացման և ճանաչման գործընթացի կազմակերպման համար պատերազմի սկզբից մինչ օրս հարազատներից վերցվել է ընդհանուր առմամբ 1816 ԴՆԹ նմուշ, իսկ մարմիններից` 993 ԴՆԹ նմուշ»,-հայտնեց Նիկողոսյանը:
Դեկտեմբերի 10-ի դրությամբ հարազատների 256 նմուշ և մարմինների 541 նմուշ գտնվում է հետազոտման փուլում: Մինչ օրս դատագենետիկական հետազոտության արդյունքում նույնականացվել են 302 մարմին: Հետազոտությունները և նույնականացումները շարունակվում են:

Artsakh military death toll reaches 2996 as retrieval and identification of bodies continues
The death toll of the Artsakh military in the 2020 Nagorno Karabakh war has reached 2996 as the search, retrieval and identification of bodies continues.
STEPANAKERT, DECEMBER 11, ARTSAKHPRESS: “As of this moment 2996 bodies were medically examined,” Armenian healthcare ministry spokesperson Alina Nikoghosyan told ARMENPRESS.  She said a total of 1816 DNA samples were taken from family members of KIA troops, and 993 samples from the bodies of the KIAs of the 2020 Artsakh war.
256 samples from family members and 541 samples from the unidentified bodies are pending results as of December 10.
The examination and identification process continues.
On December 10, the Artsakh authorities said the number of KIA troops who have been identified so far stood at 1779.