«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը շնորհակալություն է հայտնել նվիրատուներին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հաղորդագրություն է տարածել, որով շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նվիրատուներին, ովքեր սատար են կանգնել և շարունակում են սատար կանգնել հայրենիքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք «Հայաստան» հիմնադրամի հաղորդագրությունը:
««Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը վերստին շնորհակալություն է հայտնում իր բոլոր նվիրատուներին, ովքեր սատար կանգնեցին ու շարունակում են կանգնել հայրենիքին այս ծանր օրերին։ Խոսքը թե՛ ս.թ. սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած համազգային դրամահավաքի և թե՛ նոյեմբերի 26-ին Գոհաբանության օրը կայացած տարեկան հեռուստամարաթոնի մասին է, որի ընթացքում հավաքագրվեց շուրջ 23 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Միևնույն ժամանակ, շնորհակալություն ենք հայտնում սփյուռքի այն բոլոր կազմակերպություններին, նախաձեռնություններին և անհատներին, որոնք համազգային դրամահավաքին միացան այլընտրանքային արշավներով, որոնց ընթացքում հավաքագրված գումարները փոխանցվեցին հիմնադրամի ցանցին։
Այդպիսի նախաձեռնությունների թվում էին նաև ՀԲԸՄ-ի, OneArmenia-ի, Armenia Aid-ի  և այլոց կազմակերպած դրամահավաքները, որոնց տեխնիկական ու բովանդակային կազմակերպմանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ոչ մի ներգրավվածություն չի ունեցել։ Օրինակ, հոկտեմբերի 10-ի Armenia Aid անունը կրող դրամահավաքի կազմակերպիչները կապի մեջ են եղել միմիայն Լոս Անջելեսում տեղակայված Armenia Fund Inc.-ի հետ, որն ԱՄՆ-ում գրանցված շահույթ չհետապնդող հիմնադրամի ցանցում ներգրավված համագործակից կազմակերպությունն է Արևմտյան ափում:
Այդ դրամահավաքի ընթացքում հավաքագրված գումարները Armenia Fund Inc.-ի կողմից մաս մաս, ըստ փաստացի մուտքերի, հաղորդվել են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին և աստիճանաբար ավելացվել դրամահավաքի ընդհանուր թվին: Ինչ վերաբերում է Armenia Fund Inc.-ի կողմից մուտքագրված անկանխիկ և կանխիկ մուտքերին, ապա Armenia Fund Inc.-ն իր կայքում հրապարակված «Հաճախ տրվող հարցեր»-ի պատասխաններում մանրամասնել է նվիրատվությունների մուտքագրման գործընթացը և հավաստիացրել, որ բոլոր նվիրատվությունները պաշտոնապես ճանաչվել են, իսկ նվիրատուները ստացել են հավաստիացման ու շնորհակալական նամակներ: Այս և նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցած հեռուստամարաթոնի վերաբերյալ բոլոր մանրամասները կարող եք տեսնել հետևյալ հղմամբ՝ https://www.armeniafund.org/newsroom/frequently-asked-questions/:
Վերստին անդրադառնալով պատերազմի թեժ օրերին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված գումարներին, վերահաստատում ենք, որ այդ գումարների վերաբերյալ հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհուրդն  առցանց քվեարկությամբ կայացրել է համապատասխան որոշումներ, որոնք հրապարակված են հիմնադրամի կայքում հետևյալ հղումով՝ https://www.himnadram.org/hy/1606218447: Ինչ վերաբերում է այդ գումարների՝ Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրաբերելու հիմքերին, դրանք հստակ ձևակերպված են Հիմնադրամի վերջին մեկ ամսում տրված բազմաթիվ պարզաբանումներում https://www.himnadram.org/hy/1606218447  ինչպես նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից 24.11.2020թ. արված հայտարարությունում https://bit.ly/3nkE0j2»:

Hayastan All-Armenian Fund expresses gratitude to all donors for support to homeland
The Hayastan All-Armenian Fund has released a statement, once again extending its sincere gratitude to all donors who have continued to support the Homeland during this difficult time.
STEPANAKERT, DECEMBER 15, ARTSAKHPRESS: The extraordinary wave of unity and solidarity from Armenians around the world was unprecedented both during the global fundraising campaign, which started on September 27th and the Thanksgiving Telethon of November 26th, which raised almost $23 million.
We are grateful to all organizations, groups and individuals from the Diaspora who joined the global fundraising efforts through alternative individual campaigns and directed the proceeds to the Fund’s network.
Such initiatives included fundraisers organized by the AGBU, OneArmenia, Armenia Aid, and many others. The Hayastan All Armenian Fund was not involved in any way in the technical and substantive content of any of these initiatives.
The organizers of the fundraising initiative which took place on October 10th were in contact with Armenia Fund Inc. only, a US-based nonprofit organization, and a partner of the Hayastan All-Armenian Fund on the West Coast. Armenia Fund Inc. reflected these donations of the funds raised as they were confirmed on a daily basis. As for the non-cash and cash inflows, Armenia Fund Inc. has clarified these questions on its Frequently Asked Questions section of the website, assuring that all donations have been officially recognized, and the donors have received certificates and gratitude letters. Additional details on this and the November 26th telethon are available here: https://www.armeniafund.org/newsroom/frequently-asked-questions/
Regarding the funds provided to the Republic of Armenia by the Hayastan All-Armenian Fund during war, we reaffirm that the Fund's Board of Trustees voted on the issue through online voting and all decision and details can be found here https://www.himnadram.org/hy/1606218447. The bases for these transfers to the Republic of Armenia are clearly stated in a number of clarifications given by the Fund in the last month https://www.himnadram.org/en/1606218447 as well as in the announcement made the Ministry of Finance of the Republic of Armenia on 24.11.2020 - https://bit.ly/3nkE0j2”, the statement says.